Hlavní navigace

Vláda padla. Čekají nás předčasné volby?

25. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší páté hlasování o nedůvěře vláda již neustála. Vaz jí zlomily hlasy rebelujících poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela a exzelených Věry Jakubkové a Olgy Zubové. Otázkou nyní zůstává, jak se situace bude dále vyvíjet. Pověří Václav Klaus vedením vlády opět Mirka Topolánka? Směřujeme k předčasným volbám? A za jakých okolností mohou nastat?

Stávající premiér Mirek Topolánek předpokládá, že jej prezident opět pověří sestavením vlády. Prezident se má chovat podle zvyklostí a pověřit mě sestavením další vlády. Pokud se mi nepodaří vládu sestavit, tak mi žádnou vládu polopolitickou nepodpoříme, potvrdil Topolánek.

Prezident Václav Klaus se k situaci nechce vyjadřovat. Prezident považuje za předčasné a nerozumné v tuto chvíli situaci v Poslanecké sněmovně jakkoli komentovat, uvedl Radim Obchvat, ředitel Tiskového odboru prezidenta. Václav Klaus nicméně počítá s tím, že další vývoj se bude ubírat standardní ústavní cestou.

Pokud se nepodaří sestavit vláda, která by dokončila řádné volební období, došlo by zřejmě k předčasným volbám. Podle odborníků na ústavní právo existují dvě možnosti, jak se dostat k předčasným volbám.

účto únor klímová

První možností jsou volby po rozpuštění Poslanecké sněmovny, které upravuje čl. 35 Ústavy. Podmínky, za kterých může prezident republiky PS rozpustit, jsou však poměrně omezené, a pokud by se postupovalo touto cestou, zabralo by to přinejmenším několik měsíců. Volby se navíc mohou konat až 60 dnů po rozpuštění Poslanecké sněmovny, reálně tedy asi nejdříve na konci léta, uvedl pro server Marek Antoš z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK.

Druhá možnost spočívá v příjetí zvláštního ústavního zákona, který by zkrátil volební období současného Poslanecké sněmovny. Tato cesta je podle Marka Antoše sice na hraně ústavnosti, ale byla už použita v roce 1998. Podmínkou přijetí ústavního zákona je však souhlas třípětinové většiny v Poslanecké sněmovně i Senátu. Pokud by se taková politická vůle našla, bylo by patrně možné cestu k předčasným volbám zkrátit zhruba na čtyři měsíce, domnívá se Antoš. Čtěte více: Den po pádu vlády, před kterým podnikatelé varovali.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).