Hlavní navigace

Vláda před rozpadem? Babiš má tři dny na vysvětlení svých kauz

27. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna
Spekulace o odchodu Babiše z vlády opět sílí. Podle premiéra Sobotky Babiš doposud stále nevysvětlil otázky ohledně svého podnikání.

Jak doplnil Sobotka, s rozhodnutím, jak bude postupovat dále, počká do konce dubna, dokdy by měl Babiš, i dle usnesení sněmovny, své obchodní transakce věrohodně vysvětlit.

Babiš má poslední tři dny na vysvětlení svých kauz

Do voleb sice zbývá už jen několik měsíců, je však klidně možné, že vláda ve stávajícím složení nedovládne. Už během dne se objevily informace, že ČSSD zvažuje odvolání Babiše z vlády a že si premiér nechal vypracovat analýzu Babišova podnikání. Jak pak Sobotka uvedl na dnešní tiskové konferenci, je znepokojen, jak se Babiš prozatím postavil k nejasnostem ohledně korunových dluhopisů a ohledně zdrojů, díky kterým nabyl svůj majetek. Kauzy ministra Babiše ohrožuje 3 roky dobré práce koaliční vlády. Není možné, aby ve vládě, která se angažuje v boji proti daňovým únikům, seděl ministr, který není schopný vysvětlit své obchodní transakce a zdroj svých příjmů. Nemůžu to přejít, uvedl Sobotka.

Sobotka zároveň doplnil, že řešení má nyní v rukou Andrej Babiš. Počkám do konce dubna na jeho (Babišovo) vysvětlení a pak se rozhodnu o dalším postupu. Chci vás ujistit, že bude založeno na prospěšnosti pro náš stát a pro občany, doplnil Sobotka. Právě do konce dubna by měl Andrej Babiš dle březnového usnesení poslanecké sněmovny věrohodně vysvětlit transakce ohledně korunových dluhopisů a také příjmů, na základě získal svoje firmy a majetek.

účto únor klímová

Babiš: Není důvod k mému odvolání

Babiš následně zareagoval na briefingu tím, že nerozumí, proč Bohuslav Sobotka vytváří atmosféru krize. Nerozumím, proč vystupuje dneska. Dle usnesení sněmovny mám odpovědět do konce dubna. Odmítám, co si sněmovna dovolila vůči mé osobě. Já na to ale odpovím. Normální by ale bylo, kdyby pan premiér počkal na mé vyjádření a pak reagoval, komentoval Babiš. Podle Babiše navíc není důvod, aby ho premiér odvolal.

Už před tiskovou konferencí zveřejnil navíc Andrej Babiš fotku s krabicemi, která měla demonstrovat, že je prý připraven na odvolání. Fotka navíc byla naaranžována s nápisy na krabicích, které měly odkazovat na kauzy spojené naopak s ČSSD. Stejně tak Babiš již během dne oznámil, že si domluvil ohledně problémů v koalici schůzku u prezidenta Miloše Zemana.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).