Hlavní navigace

MfD: Vláda přichází se svým záchranným balíčkem

19. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda začala připravovat konkrétní podobu české verze záchranného balíčku, který má napomoci uzdravit českou ekonomiku. Posledním impulsem byly pravděpodobně zprávy o výrazném propadu průmyslové výroby za listopad. Balík opatření by měl být hotov nejpozději do února, píše deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Vláda začala pracovat na záchranném balíčku pro českou ekonomiku. Posledním podstatným důvodem pro jeho vznik byl jistě výrazný propad průmyslové výroby. Ekonomičtí ministři úzce spolupracují s Národní ekonomickou radou a v průběhu ledna, nejpozději února, bychom měli mít konkrétní program, uvedl pro MfD místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Co bude balíček na podporu ekonomiky obsahovat? Z prohlášení ministrů a členů rady se rýsuje několik směrů, jak bude český balíček státní pomoci vypadat, píše MfD.

Jako první se nabízí možnost snížení daní či sociálního a zdravotního pojištění, které premiér Mirek Topolánek navrhoval již koncem minulého roku. Toto opatření je však pro ČR nákladné a odčerpá ze státního rozpočtu až desítky miliard korun, píše MfD. Jistější cestou jsou opatření na podporu vývozu a půjček pro malé a střední podniky. Ačkoli však Česká národní banka své sazby už dvakrát razantně snížila, banky její kroky výrazněji nenásledují. Na podporu malého a středního podnikání navrhujeme zajistit zhruba 1,1 miliardy korun, uvedl Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu. Dodal také, že další finanční podpora by měla být pro podniky zajištěna prostřednictvím podpory vývozu skrze státní instituce jako je Česká exportní banka či Exportní garanční a pojišťovací společnost. Podstatnou částkou mohou k podpoře přispět také dotační prostředky z fondů EU. Jako další možnost se nabízí investice do budování silnic, dálnic, železnic a škol. Ozývají se však námitky, že pozitivní dopad bude omezen korupcí ve veřejných zakázkách či časovému zpoždění pozitivních efektů.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).