Hlavní navigace

Vláda na dnešním zasedání mimo jiné rozhodne o osudu pátečních jízd kamionů

12. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na dnešním zasedání vláda projedná návrh, který má ještě více omezit jízdy kamionů. Jedná se o pátek mezi 15. a 18. hodinou a nedělí do 22 hodin. Omezení by se mělo vztahovat na všechny silnice a na všechny vozy nad 7,5 tuny. Dosud se páteční zákaz vztahoval pouze na prázdniny. Dále vláda projedná například Konvergenční program či sérii zákonů z oblasti zdravotnictví.

Vozidla nad 7,5 tuny se možná po dnešním zasedání vlády nedostanou na silnice ani v pátek mezi 15. a 18. hodinou a v neděli do desáté. Dosud se páteční zákaz jízd těžších nákladních vozidel vztahoval pouze na prázdniny a pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd. Nový návrh by platil pro všechny silnice. Obsahuje však také 26 výjimek, kdy kamiony budou moci přece jenom na silnice vyjet.

Jednou z nich je přeprava věcí pro zajištění nepřetržité výroby, zboží podléhající rychlé zkáze, živých zvířat, pohonných hmot k zásobování čerpacích stanic a zemědělských podniků, poštovních zásilek, chemických látek náchylných k teplotním změnám, zařízení na kulturní a sportovní akce, odpadu a paliva pro zajištění provozu nemocnic, sociálních ústavů a škol. Výčet výjimek podle agentury Mediafax upokojil i dopravce, kteří proti většímu zákazu jízd dosud protestovali.

Odlišný návrh této problematiky předložila i poslankyně za Stranu Zelených Věra Jakubkouvá. Návrh by podle ní páteční jízdy zakazoval pouze o prázdninách, v ostatních měsících by se platilo vyšší mýtné. Přísněji naopak přistupuje k jízdám o víkendu, kdy by kamiony na silnice nesměly od sobotních 15 hodin do 22. hodiny nedělní. K návrhu se však sněmovna dostane až 25. listopadu.

Dalšími tématy, kterými se vláda bude zabývat je například aktualizovaná verze Konvergenčního programu, tedy plánu přechodu České republiky na euro. Návrh však konkrétní termín přijetí eura neobsahuje. Další návrh vlády se bude točit kolem série zákonů z oblasti zdravotnictví.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).