Hlavní navigace

Vláda dnes projedná nový občanský zákoník

27. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda v pondělí projedná návrh nového občanského zákoníku, se kterým přišlo ministerstvo spravedlnosti. Zákon nově řeší například ochranu autonomie smluvních stran, či zavádí princip, že stavba tvoří součást pozemku. Návrh dále opouští od úplného zbavení způsobilosti, přiklání se k vyšší ochraně dítěte a ke zvyšování jeho právní jistoty. Současně však stále obsahuje problematickou pasáž o zkažené radosti z dovolené.

Nový občanský zákoník také nově chápe postavení zvířete. Nově se konstruuje, že zvíře není věc, byť se na něj přiměřeně použijí ustanovení o věcech, pokud to neodporuje povaze zvířete jako živého tvora.

Proti tomuto ustanovení se však dlouhodobě staví cestovní kanceláře a zástupci cestovního ruchu, podle kterých je pojem zkažené radosti z dovolené nesmyslný a nemá v Evropě obdobu. Někteří se dokonce domnívají, že si touto pasáží Jiří Pospíšil nahrává pouze mediální body. Nám se nelíbí mediální hrátky pana Pospíšila, protože to není správné. My navíc odmítáme, aby toto bylo v občanském zákoníku, potvrdil Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čtěte více: Okamura: Jsem rád, že pan Čunek už na ministerstvu nezdržuje.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).