Hlavní navigace

Vláda vyhlásila nouzový stav: Omezí se provoz restaurací, zavřou se sportoviště

12. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav na celém území České republiky. Jaká omezení a zákazy se se stavem nouze pojí?

Vláda České republiky dnes, 12. března 2020, kvůli výskytu koronaviru vyhlásila na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Platí od dnešní 14. hodiny. 

Co je nouzový stav?

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situacích, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí podle ústavního zákona neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu ČR, která může vyhlášení zrušit. Nouzový stav může trvat až 30 dnů, se souhlasem Sněmovny i déle.

Výčet omezení, která se se stavem nouze pojí: 

  • Od pátku 13. března od 6:00 je zakázán vstup veřejnosti na vnitřní sportoviště, do posiloven, na koupaliště, do wellness zařízení a saun, hudebních a společenských klubů, knihoven či galerií.
  • Od pátku 13. března bude mezi 20:00 a 06:00 zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb.
  • Od pátečních 06:00 musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech s plochou větší než 5 tisíc metrů čtverečních. 
  • Od pátečních 06:00 jsou až do odvolání zakázané akce s účastí přesahující 30 lidí. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. 

Omezení počtu lidí se netýká činnosti firem, respektive počtu zaměstnanců. Nechceme položit podniky, jako je třeba Škoda auto, doplnil na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček.

S ohledem na další vývoj aktuální situace bude v následujících dnech vydána specifikace tzv. liberačního balíčku, který zohlední možné komplikace s tvrzením daně. Psali jsme v článku Ministerstvo financí se chystá posunout termín pro odevzdání přiznání k dani z příjmů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).