Hlavní navigace

Vláda odmítla zmírnit protikuřácký zákon. Na posouzení jeho dopadů je brzy

14. 3. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Návrh, který připouští například zavedení kuřáren, od vlády zelenou nedostal. Devět měsíců od platnosti protikuřáckého zákona je na hodnocení jeho dopadů brzy.

Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona podepsalo 86 poslanců ze všech stran vyjma lidovců. Výjimku by nově měly malé bary, které nepodávají jídlo. Restaurace a další zařízení by pak mohly zřídit kuřárny.

Psali jsme: Protikuřácký zákon by mohl zmírnit, navrhují se kuřárny a výjimka pro malé bary

Podle předkladatelů novely je stávající zákaz kouření nepřiměřeně přísný a v jeho důsledku dochází k propadu podnikání, a to zejména v menších hospodských zařízeních na venkově

Vláda návrh zamítla

Vláda v demisi dnes na svém jednání návrh nepodpořila. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je na hodnocení příliš brzy: Zákon platí devět měsíců. To je velmi krátká doba, abychom mohli nějak vyhodnotit jeho dopady, ať už pozitivní, nebo negativní. I na tom poslaneckém návrhu je to vidět, je to spíš o nějaké dojmologii než o nějakých reálných faktech. 

Co novela obsahuje? 

Novela počítá například s tím, že by restaurace mohly zřídit tzv. kuřárny. Jednalo by o prostory, které by měly účinné nucené větrání, které zamezuje tabákovému kouři pronikat do dalších prostor. Prostor kuřáren by nesměl tvořit průchod do jiné místnosti a nesměl by přesáhnout 30 % celkové plochy veřejně přístupného prostoru nebo pracoviště. V kuřárně by dále nesmělo docházet k obsluze osob a nesmělo by v nich být podáváno jídlo ani nápoje. Hospody by nicméně mohly dovolit zákazníkům přenášet nápoje do těchto prostor.

Psali jsme: Konec domluv, za porušení protikuřáckého zákona začínají padat pokuty

Výjimku se zákazu kouření by pak měla dostat také malá stravovací zařízení (hospody a bary), pokud mají licenci k podávání alkoholu, nepodávají jídlo a jejich plocha určená pro zákazníky nepřevyšuje 80 m2.

Bez ohledu na rozhodnutí vlády o osudu novely, která by měla protikuřácký zákon zmírnit, bude rozhodovat Sněmovna. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).