Hlavní navigace

exPRESS: Vloni krachlo o polovinu více firem

8. 1. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Počet firemních bankrotů v loňském roce se zvýšil o téměř polovinu. V průměru bylo za každý měsíc vyhlášeno 106 bankrotů právnických osob a 17 bankrotů fyzických osob podnikatelů.

Počet firemních bankrotů se zvýšil o polovinu, ještě rychleji rostl počet insolvenčních návrhů »

Rok 2009 byl pro firmy krizový. Dokazují to nejnovější čísla týkající se firemních bankrotů. Vloni jich bylo vyhlášeno celkem 1480, což oproti roku 2008 činí 42% nárůst. Ještě rychleji rostl počet insolvenčních návrhů, které se týkaly firem nebo podnikatelů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 65 procent na 4 754. Uvádí to ze statistik databáze Cribis.cz, jejíž základní verze je exkluzivně k dispozici také čtenářům serveru Podnikatel.cz. Ekonomické ukazatele firem zdarma exkluzivně na Podnikatel.cz

Zatímco v roce 2008 činil u fyzických osob podnikatelů a právnických osob podíl vyhlášených bankrotů na jejich návrzích okolo 36 procent, v roce 2009 tento podíl činil jen necelých 31 procent. Rychlejší růst počtu návrhů na bankrot než počtu vyhlášených bankrotů znamená, že se prodlužuje fronta návrhů čekajících na vyřešení, říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která databázi obchodních informací Cribis.cz provozuje.

Ta zároveň doplnila, že v průměru bylo za každý měsíc roku 2009 vyhlášeno 106 bankrotů právnických osob a 17 bankrotů fyzických osob podnikatelů. V roce 2008 přitom bylo průměrně za každý měsíc vyhlášeno 71 bankrotů právnických osob a 12 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Podáno bylo loni každý měsíc v průměru 396 insolvenčních návrhů týkajících se právnických osob nebo podnikatelů, v roce 2008 přitom tento průměr činil 240 návrhů měsíčně.

exPRESS - Koleje 01
Změny 2010

Cena benzinu ještě dále poroste, celkově zdraží o více než dvě koruny

Cena pohonných hmot poroste zřejmě i v dalších dnech. V důsledku vyšší spotřební daně a zvýšené sazby DPH se už přitom od konce prosince zdražil benzin (Natural 95) o 1,43 koruny za lita a nafta o 1,47 koruny za litr. Cena paliv ale dále poroste, a to především díky zvýšení cen produktů na burze v Rotterdamu. Celkový nárůst cen na počátku letošního roku by měl podle odborníků přesáhnout 2 koruny za litr.

Pivovary zvedly v lednu ceny piva až o korunu

Naprostá většina tuzemských pivovarů kvůli vyšší spotřební dani a nárůstu daně z přidané hodnoty (DPH) zvýšila od ledna ceny piv. V průměru došlo ke zdražení o 60 haléřů až 1 korunu za půl litru piva. Serveru Podnikatel.cz to potvrdil Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.

Starobní důchodci se nově zaměstnávají na dobu neurčitou

Počínaje lednem 2010 vstoupila v platnost novela zákona o důchodovém pojištění. Konkrétně se mění § 37, který upravuje podmínky pro výplatu starobních důchodů. Od roku 2010 již neplatí, že nárok na výplatu důchodu má zaměstnaný důchodce jen při uzavřeném pracovním poměru nebo dohodě o pracovní činnosti nepřesahujícím délku jednoho roku.

Nový daňový kalendář na rok 2010 k dispozici

Business server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům nový daňový kalendář pro rok 2010. Ten obsahuje přesné vymezení jednotlivých dnů, kdy je splatnost či povinnost podat daňové přiznání jednotlivých daní. Kalendář je k dispozici v sekci Daně.

K 1. lednu 2010 zaniklo celkem 22 pracovišť finančních úřadů

Ministerstvo financí zrušilo 22 pracovišť finančních úřadů. Ty byly dosud upraveny vyhláškou č. 541/2006 Sb., kterou se zřizují pracoviště finančních úřadů. Tato vyhláška byla zrušena a nahrazena vyhláškou 492/2009 Sb., která zřídila pracoviště Praha-východ Finančního úřadu v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

Novostavbám definitivně skončilo osvobození od daně z nemovitostí

Od 1. ledna 2010 už nelze uplatnit osvobození od daně z nemovitostí u novostaveb. U nároků schválených před rokem 2009 se tak daňová úleva zrušila nezávisle na tom, zda jste z patnáctileté lhůty pro osvobození využili plných patnáct let, či stačili uplatnit jediný rok. Na stavby postavené od roku 2009 se osvobození už nevztahovalo.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Česku hrozí státní bankrot s pravděpodobností 5,7 %

V České republice nastane v příštích pěti letech státní bankrot s pravděpodobností 5,7 %. Česko se tak řadí se mezi poměrně bezpečné země. Podobnou pravděpodobnost krachu mají například také Japonsko (5,4 %), Slovensko (6 %) či Rakousko (6,1 %). Vyplývá to ze zprávy, kterou pravidelně zveřejňuje společnost CMA (Credit Market Analysis).

Zemědělci zasažení povodněmi dostanou 50 milionů korun 

Vláda schválila na svém zasedání program pro zemědělce, které v loňském roce zasáhly povodně. Farmáři vyčíslili škody celkem na 200 milionů korun, program ministerstva ale počítá s pomocí ve výši „pouze“ 50 milionů korun.

Ekofarmy bude kontrolovat také Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Kvůli rostoucímu počtu ekofarem a také kvůli úpravě legislativy se od nového roku rozdělily kompetence v zajišťování kontrol ekologického zemědělství. Kromě dosavadních tří soukromých subjektů (o.p.s., ABCert AG a Biokont, s.r.o.) bude biofarmáře také kontrolovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

MM červen tip 1

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Zahraniční obchod má našlápnuto k rekordnímu přebytku

V přebytku 14,5 miliardy korun skončil v listopadu 2009 zahraniční obchod České republiky. Zatímco dovoz byl meziročně nižší o osm procent, vývoz po 12 měsících poklesu stagnoval. Uvedl to Český statistický úřad. Ten doplnil, že ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhla obchodní bilance nejvyšších hodnot.

Hackeři se letos zaměří hlavně na Facebook a Twitter

Počítačoví piráti se v roce 2010 především zaměří hlavně na sociální sítě, jako jsou Facebook a Twitter, na internetové bankovnictví a na produkty Adobe. Vyplývá to z prognózy společnosti McAfee nazvané Předpovědi hrozeb pro rok 2010.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).