Hlavní navigace

Vojtěchovu neschopnost pocítily i OSVČ. Lhůtu pro přehledy posunul až po termínu

21. 8. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Obrat ohledně nošení roušek není jediným přešlapem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v poslední době. Své by mohly vyprávět i OSVČ.

Vojtěch totiž nebyl schopný za dva měsíce posunout lhůtu pro podání přehledů a doplacení pojistného, čímž značně znepřehlednil zaběhnutý systém podání a placení. S velkou pompou pak sice přišel s tím, že se lhůta prodlužuje, bylo to však 10 dní po jejím uplynutí a pro OSVČ tak k ničemu.

Posun lhůty, který nikomu nepomůže

Jsem rád, že jsme nalezli řešení, které je pro podnikatele vstřícné, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poté, co se na schůzce s řediteli zdravotních pojišťoven dohodl, že pojišťovny nebudou uplatňovat sankce v podobě pokut za pozdní dodání přehledu za rok 2019. Pokutu nedostane OSVČ, která si jinak řádně plní své povinnosti a která zdravotní pojišťovně předloží přehled do 18. září 2020. Lhůta pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu se tak sjednotila s lhůtou pro podání přehledu pro Českou správu sociálního zabezpečení.

Samo o sobě by to sice byla pozitivní zpráva, má však jeden podstatný háček. Jednání s řediteli totiž přišlo 13. srpna, tedy 10 dnů poté, co vypršela zákonná lhůta pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu a tedy 10 dnů po termínu, do kterého 99 % OSVČ již přehledy podalo. Až na kvalitní věštce a zapomnětlivce je tak tato vstřícnost OSVČ zcela k ničemu.

Standardně vypadají lhůty pro přiznání, přehledy a případné doplatky odvodů následovně. Do 1. dubna musí OSVČ, které nevyužívají daňového poradce, podat přiznání a doplatit daň. Do 2. května (1. května je státní svátek) pak musí podat přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu a do osmi dnů od podání přehledu doplatit pojistné. U daňového přiznání a doplatku daně se pak lze ještě navíc beztrestně o několik dní opozdit, jelikož úroky z prodlení a penále začínají nabíhat až několik dnů poté.

Dva měsíce neudělal Vojtěch vůbec nic

Letos však bylo vše jinak. Kvůli koronaviru se nejprve posunuly všechny lhůty o tři měsíce. Přiznání a daně se měly vyřídit do začátku července, oba přehledy pak do 3. srpna. Už při tomto ale nastal drobný chaos, kdy se změna u zdravotního pojištění řešila novelou a u sociálního pojištění odpuštěním sankcí. To způsobilo, že u zdravotního pojištění se tak pojistné mohlo doplatit standardně do osmi dnů, u sociálka však bylo nutné jej zaplatit do 3. srpna.

Na začátku června navíc vláda schválila další posun lhůt u daňového přiznání, aniž by ale současně řešila i posun lhůt u sociálního a zdravotního pojištění. Jednotlivá ministerstva si mezi sebou následně přehazovala odpovědnost a výsledkem nakonec bylo, že u sociálního pojištění došlo k dalšímu posunu, avšak u zdravotního nikoli. Ačkoli žádný zákon nebrání tomu, aby OSVČ prvně podaly přehledy a pak teprve přiznání, standardní postup je opačný a v přehledech zpravidla vychází z přiznání (případně vše řeší zároveň). Jakmile tedy nedošlo k prodloužení lhůty u zdravotního pojištění, bylo víceméně i zbytečné prodloužení termínu pro podání přiznání.

Čtěte také: Chaos dovršen, přehledy u sociálka se budou podávat v jiné lhůtě než u zdravotka

Vzhledem k tomu, že k druhému odkladu došlo na začátku června, mělo přitom ministerstvo zdravotnictví dostatek času (skoro 2 měsíce) vše vyřešit. Svou pomoc ministerstvu dokonce nabídla i Komora daňových poradců ČR (KDP ČR), která ministra žádala o to, aby termín pro přehledy posunul stejně jako ministerstvo práce a sociálních věcí. Adam Vojtěch však žádost odborníků odmítl s tím, že pro změnu lhůty by bylo nutné změnit zákon, což nelze stihnout, že jiné řešení není a že je posun lhůty vlastně zbytečný. Nadto v případě posunutí lhůty by se jednalo o řád pouze několika dnů, což by ve výsledku pro podnikatele nemělo zásadní význam. Předpokládám také, že do dne 3. 8. 2020 by měly být podnikatelům či jejich daňovým poradcům známy všechny údaje za rok 2019, na jejichž základě se stanoví roční výše pojistného, a tedy včasnému podání přehledu by nemělo nic bránit, uvedl Vojtěch v dopise pro KDP ČR 7. července.

Čtěte více: Přiznání a přehledy vyřešte do 3. srpna, vyhnete se tak zmatkům a riziku pokut

Absurdita na závěr, o prominutí sankce musíte požádat

Uběhl měsíc, lhůta pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu vypršela, OSVČ vesměs již zdravotní pojištění vyřešily. Ministr zdravotnictví však překvapivě 13. srpna s velkou pompou oznámil, že se do 18. září nebudou dávat pokuty za pozdní podání přehledu. To, co měsíc zpátky ještě nebylo možné, se najednou stalo realizovatelným. Protože však toto oznámení přišlo až 10 dní po konci lhůty, je tato „pomoc“ OSVČ platná jako mrtvému zimník.

Už jen tento odklad s křížkem po funuse má prvky absurdního dramatu, ministerstvo zdravotnictví však dokázalo celý příběh ještě vyšperkovat jednou drobností. Lhůtu pro podání přehledu sice posunulo (10 dní po jejím vypršení), ale doplatek pojistného musely OSVČ zaplatil i nadále v původním termínu, tedy 11. srpna. Kdo z OSVČ by chtěl posunout i termín doplatku zdravotního pojištění, respektive odpustit penále za pozdní úhradu, musí o to pojišťovnu požádat. Pojišťovna žádost plátce o prominutí penále individuálně posoudí a buď ji zamítne, nebo penále odpustí.

Nezbývá než doufat, že neschopnost ministra zdravotnictví udělat tak jednoduchou věc, jakou je posunout lhůtu pro podání přehledu pro OSVČ, je jen důsledkem zaneprázdněnosti v souvislosti s precizací protiepidemických opatření. Včerejší obrat ohledně roušek tomu však bohužel nenasvědčuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).