Hlavní navigace

#EET pro doktory? Jde o pitomost na entou

2. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zejména praktičtí doktoři se s blížícím 1. březnem 2018 těžce smiřují s tím, že vedle záchrany životů svých pacientů budou muset svůj čas a energii věnovat EET.

Nutí je k tomu totiž zákon o EET. Zabránění daňovým únikům a narovnání podnikatelského prostředí. To jsou hlavní deklarované cíle pro zavedení EET dle ministerstva financí.

A jak s tím souvisí doktoři? No jednoduše, EET jako gilotina seká vše a dopadá na všechny „podnikatele“ bez rozdílu. Doktory totiž EET čeká v třetí vlně od března 2018.

Lékaři jsou placení hlavně skrze kapitační platby

Například praktičtí lékaři, tzv. obvoďáci, jsou placeni ze strany zdravotních pojišťoven prostřednictvím kapitačních plateb na svůj bankovní účet. Ze strany ministerstva financí a berní správy jsou však předem podezřelí kvůli tomu, že od pacientů vybírají v hotovosti pár stovek za prohlídku při vstupu do zaměstnání, kvůli řidičskému průkazu nebo kvůli zbrojnímu pasu.

Co kdyby těchto pár stovek, které činí zanedbatelné procento celkových příjmů praktických lékařů, si doktoři dovolili ve svém účetnictví nepřiznat? Podle ministerstva financí a berní správy by asi nastal konec světa. Přísnost musí být, i na lékaře. Chráníte mi moje zdraví, pane doktore? Děkuji pěkně, ale daně máte zaplacené?

Měl jsem příležitost v letošním roce přednášet na dvou kongresech pro ambulantní a praktické lékaře. Moje zkušenost z těchto setkání s doktory je jednoznačná – vůbec nechápou, proč po nich stát tuto povinnost vyžaduje. Povinnost EET může uspíšit odchod některých praktických lékařů do důchodu. Za okny kanceláře v Letenské nebo Lazarské ulici se to možná zdá nemožné, ale i v roce 2017 je mnoho praktických či ambulantních lékařů, kteří i nadále využívají papírové kartotéky a potvrzení o přijetí hotovosti od pacientů vypisuje sestra v ruce.

Naprosto chybí cílení evidence

Nelze popřít, že v oblasti nakládání s hotovostí dochází k daňovým únikům. Způsob, jak s tímto problémem naložil stát, ale nelze nazvat jinak než jako naprosto nevhodný a vůči některým skupinám poplatníků urážlivý. Namísto cíleného zavedení evidence tržeb do oblastí, kde podle statistik berní správy nejčastěji dochází ke krácení hotovostních tržeb, jako k tomu přistoupili v Belgii nebo v Maďarsku, je EET aplikována plošně.

V Rakousku musí online evidovat tržby podnikatelé, kteří mají obrat vyšší než 15 tisíc eur ročně a jejich obrat tržeb (plateb v hotovosti, kreditními a debetními kartami, šeky nebo dalšími poukázkami) přesahuje 7,5 tisíce eur ročně. V České republice jsou z krácení daní podezřelí všichni. Doktoři, hasiči, rybáři, fotbalisté, zahrádkáři, včelaři. Ti všichni se musí podrobit požadavkům ministerstva financí a daňové správy.

Na příkladu doktorů a EET je krásně vidět, v jak pokřiveném vidění světa žije ministerstvo financí a berní správa. Všichni kradou, všichni krátí daně…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).