Hlavní navigace

Takřka všechny firmy přiznávají mezery v oblasti řízení rizik

28. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Valná většina firem (96 %) se domnívá, že v rámci jejich organizace lze stále zlepšit procesy řízení rizik. Necelá polovina firem pak připouští, že investice dalších prostředků na řízení rizik by jim umožnila získat konkurenční výhodu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young “Budoucnost řízení rizik”.

I když mnohé firmy navýšily počet pracovníků věnujících se řízení rizik a rozšířily jejich kompetence, neznamená to automaticky nárůst efektivity. Ve skutečnosti může stále jen velmi málo společností potvrdit, že mají přístup ke všem potřebným informacím, důsledně sdílejí data a efektivně koordinují svou činnost v této oblasti. Podniky tak ve výsledku zůstávají vůči rizikům zranitelnější, říká Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young v České republice.

Tři čtvrtiny společností mají sedm a více funkcí pro řízení rizik, 67 % firem přiznalo, že zaměření dvou či více definovaných funkcí se překrývá. Polovina respondentů naopak připomněla nedostatky v návaznosti jednotlivých funkcí.

V České republice se postupně mění pohled manažerů na zaměření a propojení jednotlivých funkcí v rámci podniku s tím, že nyní kladou větší důraz na funkce řízení rizik. Podle našich zkušeností však společnostem v České republice i ve střední Evropě stále chybí celkový rámec pro řízení rizik. S tímto problémem se přitom potýkají jak finanční instituce, tak korporátní sektor, vysvětluje Pavel Riegger, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young v České republice.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).