Hlavní navigace

Všechny majitele dronů čeká papírování. Musejí své letouny totiž registrovat

20. 6. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise na konci května přijala pravidla, která zvýší bezpečnostní standardy pro používání dronů v Evropské unii.

Nová pravidla budou platit jak pro profesionály, tak pro majitele dronů využívající je ve volném čase. 

Jedná se o další klíčový krok v rámci strategie Komise v oblasti letectví pro Evropu. Mezi hlavní cíle patří zachování nejvyšší úrovně bezpečnosti a podpora konkurenceschopnosti leteckého průmyslu EU. Komisařka pro dopravu Violeta Bulc k tomu uvádí: EU bude mít nyní nejpokrokovější směrnice na celém světě. Tím se připraví cesta pro bezrizikové, bezpečné a ekologické létání dronů. Navíc to poskytne tolik potřebnou srozumitelnost pro podnikatelský sektor a inovátory dronů v celé Evropě.

Od roku 2020 budou muset být všichni provozovatelé dronů registrováni u národních úřadů, a to bez ohledu na hmotnost dronu. Většina dronů však bude patřit do skupiny, která musí splnit jen minimální soubor požadavků, mezi které patří registrace a elektronická identifikace. Provozovatelé bezpilotních letounů o hmotnosti nižší než 25 kg budou schopni letět bez předchozího povolení za určitých podmínek. Mezi takové podmínky patří, že dron nesmí letět nad 120 metrů a obsluha vždy musí mít dron ve svém zorném poli a létat s ním daleko od lidí. 

O dalších pravidlech spojených s drony jsme psali v článku Reforma bezpečnosti letectví v EU si posvítí na drony

Tato pravidla nahradí stávající vnitrostátní pravidla v členských státech EU. Ty budou mít za úkol definovat takzvané bezletové zóny, kde nebudou moci létat drony, tedy například letiště nebo centra měst.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz. Sledujte Janu na Twitteru @firstacka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).