Hlavní navigace

Všechny zákony budou k dispozici online, bude možnost být upozorňován i na změny

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Vláda dnes schválila zákon, který počítá s tím, že se od roku 2019 zpřístupní všechny platné zákony. Bude navíc možnost být upozorňován na změny a nové zákony.

Doba čtení: 2 minuty

Všechny platné zákony by měly být dostupné online. Vláda dnes na svém zasedání totiž schválila návrh zákona, který počítá s vytvořením informačního systému elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronické tvorby právních předpisů (e-Legislativa). Systém by se měl spustit na začátku roku 2019.

Všechny zákony budou online

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Vláda dnes podpořila návrh ministerstva vnitra, které připravilo novelu zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Norma počítá s tím, že by se na internetu na jednom místě zpřístupnily všechny platné právní předpisy. Realizace právní úpravy zahrnuje vytvoření informačního systému elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronické tvorby právních předpisů (e-Legislativa).

Podnikatelé získají díky vytvoření informačních systémů e-Sbírka a e-Legislativa bezplatný a nepřetržitý přístup k platnému právu a dále možnost být upozorňováni na novou právní úpravu České republiky či Evropské unie, a to jak obecně, tak i specificky o právní úpravě regulující oblast, ve které podnikají. Díky vytvoření napojení na systém N-Lex získají i možnost snazšího přístupu na zahraniční trhy a zahraniční investoři na trh český. Lepší regulatorní prostředí povede k vytvoření příznivějších podmínek pro podnikání a ke snížení administrativní zátěže spojené s podnikáním, píše se v důvodové zprávě.

Zákony zdarma na serveru Podnikatel.cz

Většinu zákonů, které se pojí s podnikáním, nabízí již nyní zdarma server Podnikatel.cz. Uživatelé mohou shlédnout nejen aktuální verzi zákonů, ale také jejich předchozí podobu či verzi, kterou schválil parlament a která nabude účinnosti v budoucnu.

Systém se plánuje až od roku 2019

Zákon má nabýt účinnosti 1. ledna 2019. Celkové náklady na vybudování informačního systému mají činit 527 mil. Kč včetně DPH. K nákladům řešení je třeba připočíst náklady na provoz systému a jeho obnovu. Tyto náklady za dobu 10 let činí celkem 389 milionů Kč včetně DPH (z toho výše reinvestice do HW a SW cca po 5 letech provozu činí cca 109 milionů Kč včetně DPH). Velkou část prostředků ovšem zaplatí Evropská unie, konkrétně 434 milionů korun.