Hlavní navigace

Všechny zákony budou k dispozici online, bude možnost být upozorňován i na změny

26. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Vláda dnes schválila zákon, který počítá s tím, že se od roku 2019 zpřístupní všechny platné zákony. Bude navíc možnost být upozorňován na změny a nové zákony.

Všechny platné zákony by měly být dostupné online. Vláda dnes na svém zasedání totiž schválila návrh zákona, který počítá s vytvořením informačního systému elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronické tvorby právních předpisů (e-Legislativa). Systém by se měl spustit na začátku roku 2019.

Všechny zákony budou online

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Vláda dnes podpořila návrh ministerstva vnitra, které připravilo novelu zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Norma počítá s tím, že by se na internetu na jednom místě zpřístupnily všechny platné právní předpisy. Realizace právní úpravy zahrnuje vytvoření informačního systému elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronické tvorby právních předpisů (e-Legislativa).

Podnikatelé získají díky vytvoření informačních systémů e-Sbírka a e-Legislativa bezplatný a nepřetržitý přístup k platnému právu a dále možnost být upozorňováni na novou právní úpravu České republiky či Evropské unie, a to jak obecně, tak i specificky o právní úpravě regulující oblast, ve které podnikají. Díky vytvoření napojení na systém N-Lex získají i možnost snazšího přístupu na zahraniční trhy a zahraniční investoři na trh český. Lepší regulatorní prostředí povede k vytvoření příznivějších podmínek pro podnikání a ke snížení administrativní zátěže spojené s podnikáním, píše se v důvodové zprávě.

Zákony zdarma na serveru Podnikatel.cz

Většinu zákonů, které se pojí s podnikáním, nabízí již nyní zdarma server Podnikatel.cz. Uživatelé mohou shlédnout nejen aktuální verzi zákonů, ale také jejich předchozí podobu či verzi, kterou schválil parlament a která nabude účinnosti v budoucnu.

Systém se plánuje až od roku 2019

Zákon má nabýt účinnosti 1. ledna 2019. Celkové náklady na vybudování informačního systému mají činit 527 mil. Kč včetně DPH. K nákladům řešení je třeba připočíst náklady na provoz systému a jeho obnovu. Tyto náklady za dobu 10 let činí celkem 389 milionů Kč včetně DPH (z toho výše reinvestice do HW a SW cca po 5 letech provozu činí cca 109 milionů Kč včetně DPH). Velkou část prostředků ovšem zaplatí Evropská unie, konkrétně 434 milionů korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).