Hlavní navigace

Výzkum: Třetina veřejnosti se domnívá, že vstup do EU neměl na drobné a střední podnikatele žádný vliv

27. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Centrum pro výzkum veřejného mínění při Sociologickém ústavu Akademie věd České republiky zveřejnilo průzkum, který zjišťoval názory Češek a Čechů na to, jak vstup do Evropské unie ovlivnil jejich životní úroveň či hospodářství.

Vstup Česka do Evropské unie podle 66 % respondentů spíše příznivě ovlivnil nabídku služeb a zboží na trhu, hospodářskou úroveň (podle 36 % respondentů), průmyslové podniky (podle 30 % respondentů), drobné a střední podnikatele (podle 20 % respondentů) a zemědělce (jen podle 9 % respondentů). 33 % dotázaných si myslí, že vstup do Evropské unie neměl na malé a střední podnikatele žádný vliv a 29 % dotázaných je přesvědčeno o negativním vlivu vstupu do Unie na drobné a střední podnikatele. V oblasti zemědělství je například celých 65 % respondentů přesvědčeno o negativním vlivu Evropské unie.

Průzkum se zaměřil také na postoje veřejnosti k přijetí eura v Česku. 15 % s přijetím eura rozhodně souhlasí, 30 % spíše souhlasí, 25 % spíše nesouhlasí, 21 % rozhodně nesouhlasí a 9 % respondentů neví. Mezi těmi, co s eurem v Česku nesouhlasí, jsou častěji lidé nad 60 let a voliči levice.

" Zavedení eura mělo mezi lidmi jasnou podporu až do roku 2005. Poté začíná obliba eura výrazně klesat. Roli zřejmě sehrála jak sílící koruna, tak i určitý konzervatizmus podpořený zjištěním, že ČR euro pro své aktuální působení v Evropské unii bezprostředně nepotřebuje. Od roku 2006 jsou tak síly příznivců i odpůrců vyrovnané," shrnují výzkumníci proměnu postojů veřejnosti k euru v Česku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).