Hlavní navigace

Výběr správného a padnoucího obleku je někdy věda

10. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Pro každého manažera je velmi důležité zvolit elegantní a vhodný styl oblékání. I když je v současné době určitý odklon od pouhého nošení obleku jako uniformy, jsou firmy a prostředí, kde se bez dobře padnoucího obleku neobejdete. Otázkou však zůstává, jak ho najít.

Pryč jsou doby, kdy byl muž při nákupu obleku zaplaven tmavou a šedou v jedno nebo dvouřadovém provedení. Dnes mají muži k dispozici široký rejstřík barev, látek, typů tkanin i střihů – výběr je ve skutečnosti tak široký, že mnoho mužů někdy neví, kde začít. Prvním krokem při výběru obleku by mělo být určení vlastního barevného typu, a teprve potom pokračovat s výběrem obleku ze čtyř základních stylů:

  1. britský
  2. evropský
  3. modifikovaný evropský
  4. americký

Britský oblek

Tento styl se prvně objevil ve 30.letech minulého století a muži jej mají rádi hlavně proto, že přesně sedí a důsledně sleduje každý pohyb těla. Ramena jsou lehce vycpaná. Pas je jasně vyznačený a vykrojený, je zdůrazněn dvěma rozparky na zadním dílu. Kapsy mají přehrnuté patky a jsou trochu zešikmené, většinou jsou dvě venkovní kapsy (nepočítáme-li kapsičku na prsou). Jednořadový oblek mívá jednoduché klopy s jedním zářezem. Dvouřadový oblek můžete být v provedení se čtyřmi nebo šesti knoflíky.

Evropský oblek

Tento styl se rozšířil hlavně v 80.letech minulého století (móda tzv. yuppies, kterou můžete vidět ve filmech jako jsou „Wall Street“ nebo „Peníze těch druhých“), a to především díky německým a italským návrhářům. Zvýrazňuje ramena a boky, aniž by věnoval přílišnou pozornost pasu. Sako je bez rozparků. Klopy jsou širší než u ostatních střihů, proto vyžadují výraznou kravatu. Tento styl je optimální pro muže vyšších postav (nad 180 cm), protože obleky vytvářejí optickou iluzi, že horní polovina těla je delší než dolní.

Content 22 tip novy

Modifikovaný evropský oblek

Tento tradiční styl byl nejpopulárnější do poloviny 80.let minulého století, kdy se několik italských a francouzských návrhářů rozhodlo, že odlehčí příliš složitou konstrukci obleků ve prospěch něčeho pohodlnějšího. Tento oblek má vysoké průramky, takže výborně padne v prsou. Tato silueta velmi sluší mužům menší a střední postavy (do 175 cm). Mívá rozparek uprostřed a jednoduché klopy. Kapsy jsou často prostřižené, bez patek.

Americký styl

Tento styl vznikl na přelomu 18.a 19.století. V Americe je také známý pod názvem „přirozená ramena“, protože byl vytvořen bez vycpávek ke zvýraznění ramen. Je mnohem kratší než tradiční evropské modely. Klopy jsou úzké a špičaté, po krajích proštepované, což jim dodává měkčí a méně ostré hrany, než mají ostatní střihy. Přes kapsy jsou přehrnuté patky a zdobí je rozparek uprostřed. Ideální je pro muže, kteří mají plnější pas než hrudník a ramena.

Anketa

Jaký styl obleku vám vyhovuje nejvíce?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).