Hlavní navigace

Výdaje na #EET do roku 2021? Téměř půl miliardy korun

3. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finační správa ušetřila. Z původně odhadované více než jedné miliardy korun utratí „pouhou“ půl miliardu korun. Už teď protočila 100 milionů korun.

Výdaje na systém elektronické evidence tržeb se liší z pohledu ministerstva financí a finanční správy.

Zatímco náměstkyně ministra financí Alena Schillerová ještě před 10 dny serveru Podnikatel.cz tvrdila, že proinvestované náklady na EET jsou aktuálně kolem 52 milionů korun, podle Finanční správy ČR je už utraceno přes 90 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka pro Hospodářské noviny.

Čtěte více: Proinvestované náklady na #EET zatím činí přibližně 52 milionů, říká Schillerová

Deník ve svém čtvrtečním vydání uvedl, že software na evidenci tržeb stál 50 milionů a servery, které obsluhují rychlé vydávání účtenek, pak 41 milionů korun. Celkem bude státní kasa chudší do roku 2021 o 447 milionů.

Částka je to podstatně nižší, než byly původní odhady. Ty hovořily o tom, že na evidenci tržeb praskne balík peněz v celkové výši přesahující 1,2 miliardy korun. 

Všechny peníze, které zatím odtekly ze státní kasy, přitom pod sebe stáhla společnost IBM. Té byla nejdřív přidělena zakázka na počítačovou aplikaci za 50 milionů korun bez výběrového řízení, dalších 42 milionů korun inkasovala za servery, které dokážou zpracovat až 6000 účtenek za vteřinu. Další balík peněz ale IBM dostala v řádném výběrovém řízení, pro Hospodářské noviny to potvrdil ředitel sekce informatiky Finanční správy Jiří Fridrich.

Čtěte také: Informační systém, na který bude napojena #EET, funguje jako T602 a zamrzává

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).