Hlavní navigace

Nová vyhláška upravuje podmínky protipožární ochrany staveb

7. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Začátkem července začala platit vyhláška ministerstva vnitra, která mimo jiné upravuje požadavky na protipožární ochranu. Ta musí být zajištěna při užívání staveb nebo jejich částí vztahujících se k chráněné únikové cestě, k úpravě interiérů, přístupu k nástěnným hydrantům a hasícím přístrojům.

Vyhláška klade vyšší požadavky na vybavení nových staveb určených pro bydlení „hlásičem požáru“ a v případě rodinných domů také přenosnými hasicími přístroji.

Další změny v oblasti požární ochrany v bodech:

Tip do článku - EBF spíkři 1

  • stanovení maximálního množství hořlavých látek přípustných na chráněné únikové cestě, zákaz parkování vozidel s pohonem na plynná paliva v hromadných podzemních garážích určených pro veřejné užívání, stanovení bezpečné vzdálenosti různých spotřebičů od hořlavých hmot
  • povinné označení vnějších odběrných míst požární vody – hydrantů
  • povinná otevíratelnost a průchodnost dveří na únikové cestě, povinné označení evakuačního výtahu, vybavení ubytovacích zařízení, hromadných garáží pro veřejnost a staveb školy domácím rozhlasem s nuceným poslechem
  • povinné označení schodiště u vstupu do každého podlaží (např. 2 NP), minimální doba zápalnosti textilních záclon, závěsů, čalounických materiálů.
  • požadavky na stavby vyhlídkových dřevěných věží

Tato vyhláška vytváří podmínky pro zajištění větší bezpečnosti z pohledu požární ochrany. Např. včasné zjištění vzniku požáru je dle našich zkušeností rozhodující pro záchranu životů, zdraví a majetku, vysvětlil náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloš Svoboda.

U stavby, jejíž užívání bylo započato přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, musí být nové podmínky splněny do půl roku. Upozorňuje na to společnost GrECo, International, která zároveň upřesňuje, že za splnění těchto podmínek požární ochrany staveb odpovídá u právnických osob její statutární orgán, u fyzických osob přímo podnikatel nebo jeho určený zástupce. Lze s největší pravděpodobností očekávat zájem pojistitelů, působících na pojistném trhu v České republice, o jejím plnění po 1. 1. 2009, řekl Zdeněk Voharčík, jednatel společnosti GrECo, International.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).