Hlavní navigace

Vymahatelnost protikorupční legislativy je v Česku špatná

29. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rozsah protikorupční legislativy se v posledních pěti letech zvýšil. V Česku je však vymahatelnost protikorupční legislativy a nařízení špatná – spokojeno s ní je jen 6 % respondentů, které oslovila společnost Ernst & Young v rámci svého celosvětového výzkumu. Do toho se zapojilo 1200 manažerů ze 33 zemí.

Jeden ze čtyř manažerů se v posledních dvou letech setkal ve svém podniku s uplácením nebo korupcí, vyplývá dále z průzkumu. Necelá čtvrtina dotázaných ví o případu, kdy byli pracovníci firmy požádáni o úplatek, aby získali zakázku, případně si udrželi klienta. Zároveň má 18 % manažerů zkušenost s tím, že jejich firma nezískala zakázku – tu si odnesla jiná, uplácející, firma.

Přes dvě třetiny všech dotazovaných pokládá úroveň uplatňování zákonů a předpisů týkajících se úplatkářství a korupce ve své zemi za přijatelnou. Přibližně 40 % by míru vymáhání práva v této oblasti označilo dokonce za značně vysokou, zní jeden ze závěrů průzkumu. V Česku sice 40 % dotázaných vidí zlepšení vymahatelnosti práva v posledních pěti letech, přes 80 procent manažerů však stále považuje vymahatelnost práva za nedostatečnou.

Podle Čechů by bylo východiskem, kdyby nad většími finančními transakcemi, kde je větší riziko korupce, existoval přísnější dohled. Tvrdší kontroly a dostatečná legislativa jsou samozřejmě důležité, nicméně čeští manažeři by neměli zapomínat, že nezbytnou součástí je systém vzdělávání, obecné povědomí, odborná příprava a firemní kultura. Všechny tyto faktory je třeba považovat za zásadní a nemůžeme je v žádném případě opomíjet, tvrdí Magdalena Souček ze společnosti Ernst & Young.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).