Hlavní navigace

Jste bez práce a chcete podporu? Běžte zametat, říká pravice

21. 5. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
V podstatě všechny politické strany chtějí po volbách zpřísnit podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti. Levice navíc plánuje podporu zvýšit. Pravice oproti tomu zase navrhuje ji podmínit veřejnými pracemi.

Podpora v nezaměstnanosti patří mezi jedno z volebních témat, na kterém se částečně shodnou všechny politické strany napříč volebním spektrem. Takřka každá totiž plánuje po volbách vyplácení podpory zpřísnit. Zatímco levice by ráda podporu i navýšila, pravice chce většinou její pobírání podmínit veřejnými pracemi a případně i dalšími faktory.

Levice – zpřísníme i zvýšíme

Vyplácení podpor v nezaměstnanosti by se po volbách mělo zpřísnit, shodují se na tom prakticky všechny politické strany. Každá má však svůj vlastní recept. Levice by u některých věkových skupin podporu dokonce i zvýšila. Například komunisté oprášily myšlenku protikrizové podpory v nezaměstnanosti. Těm, kteří přijdou o práci kvůli krizi, by se prodloužili dobu pobírání podpory z 5 na 12 měsíců. Zároveň by KSČM zvýšila i samotnou podporu.

Podpora těmto nezaměstnaným by byly vyplácena pouze v případě, že v uplynulých čtyřech letech odpracovali alespoň 40 měsíců. Tato podmínka by měla vyeliminovat osoby, které zneužívají podpor v nezaměstnanosti, doplnila business serveru Podnikatel.cz Miloslava Vostrá, místopředsedkyně ÚV KSČM. Pro ostatní nezaměstnané by podle Vostré platili stávající podmínky. Čtěte více: KSČM: Příjmy nad milion korun ročně zdaníme 40 %.

Také ČSSD proklamuje, že chce zabránit zneužívání dávek a přitvrdit vůči těm, kteří nemají práci déle než rok a možnosti zaměstnání se vyhýbají. Současně však sociální demokraté plánuje více podpořit skupiny obyvatel, které jsou na trhu práce znevýhodněné. ČSSD chce zvýraznit lidi, kteří dlouhodobě pracují a chce určité zvýhodnění pro lidi v předdůchodovém věku, kteří ztratili zaměstnání, potvrdila Kateřina Blechová, tisková mluvčí ČSSD. Čtěte více: ČSSD: Dílko „daňového mičurince“ Tlustého nemá v civilizované zemi co dělat.

Odlišný postoj má Strana práv občanů Miloše Zemana, která zvyšování podpory v nezaměstnanosti odmítá a navrhuje spíše zpřísnění jejího vyplácení. Podpora by se měla snížit těm, kteří nechtějí pracovat, i když se jim práce nabízí. A naopak systémem veřejných zakázek soukromým firmám vytvořit nová pracovní místa místo populistických slibů o zvýšení sociálních dávek, uvedl serveru Podnikatel.cz Miloš Zeman, předseda strany. Čtěte více: Zemanovci: Zvyšme sociální pojištění a daně za více veřejných zakázek.

Pravice razí teorii, že bez práce nejsou koláče

Ostatní politické partaje se s levicí shodují v tom, že podporu by měli dostávat jen ti, co chtějí skutečně pracovat, ale nedaří se jim nic najít. Na rozdíl od levice jsou však ostatní strany ve svých plánech konkrétnější. KDU – ČSL chce v Česku aplikovat dánský model, kde každý nezaměstnaný, který chce v plném rozsahu čerpat sociální dávky, se musí rekvalifikovat, a to hned po nástupu na pracák. Lidovci by rádi systém nastavili tak, aby se ochota pracovat a přijmout nabízenou práci stala podmínkou pro výplatu sociálních dávek. Osobám, které práci odmítnou, by KDU-ČSL vyplácela podporu pouze na úrovni existenčního minima. Čtěte více: KDU-ČSL: Snížíme platy a benefity manažerů ve státních firmách.

Podobné plány má i ODS, která hodlá vyplácení podpory v nezaměstnanosti podmínit po 2 měsících účastí na veřejně prospěšných pracích, veřejné službě či rekvalifikacích. Občanští demokraté chtějí snížit rovněž podporu těm nezaměstnaným, kteří podají výpověď z vlastní vůle. V neposlední řadě ODS navrhuje, aby nezaměstnaný, který začne podnikat jako živnostník, pobíral zároveň i podporu. Opatření by bylo možné uplatnit jednou za deset let. Čtěte více: ODS: Státní rozpočet vyrovnáme do roku 2017.

Strana Věci veřejné (VV) pak přichází s konceptem 4+2+3, kdy je podpora vyplácena všem nezaměstnaným pouze 4 měsíce. Jestliže by chtěl nezaměstnaný pobírat podporu další dva měsíce, musel by pro obec vykonat veřejné služby ve stanovém rozsahu. Pro nezaměstnané, kteří nepobírali žádnou podporu v nezaměstnanosti či dávky hmotné nouze by se tato možnost prodloužila o další tři měsíce. Zachováme tak pracovní návyky a snížíme náklady obcí spojené s pracemi veřejné služby, vysvětluje Jan Zápotocký z programového oddělení strany Věci veřejné. Čtěte více: Věci veřejné: Prosadíme zdanění prostituce a hazardu.

Nejrazantnější změny v oblasti podpory v nezaměstnanosti by pak ráda uskutečnila strana TOP 09. Podporu by podle jejího názoru neměli dostávat ti, kteří sami dali výpověď, ukončili pracovní poměr dohodou či byli propuštění pro porušení kázně. TOP 09 by podporu nevyplácela ani nezaměstnaným, kteří dostali odstupné. Současně by se podpora vázala na povinnou účast na veřejné službě v délce 20 hodin týdně či na absolvování rekvalifikačního kurzu. Obdobný přístup vláda zvolí pro přiznávání sociálních dávek v dlouhodobé nezaměstnanosti. Bude stanoven výrazný rozdíl v dávkách mezi těmi, kdo veřejnou službu v rozsahu dvaceti hodin týdně vykonávají, a těmi, kdo ji odmítnou, upřesnil serveru Podnikatel.cz Jan Jakob, tiskový mluvčí strany TOP 09.Čtěte více: TOP 09: Kromě mateřské snížíme všechny sociální dávky.

Podpora v současnosti

V současnosti existují tři věková pásma, která určují délku podpory. Do 50 let pobírá nezaměstnaný podporu 5 měsíců, od 50 do 55 let 8 měsíců a starší 55 let dostávají podporu až 11 měsíců. Na tuto dávku má nyní nárok uchazeč, který během posledních tří let vykonával zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ze které platil pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, a to alespoň v délce 12 měsíců. O podporu tedy může zažádat také podnikatel, který ukončí svoji činnost.

Content 22 tip novy

Velikost samotné podpory se pak odvíjí od doby jejího pobírání. V prvních dvou měsících dostávají nezaměstnaní 65 % průměrného čistého předchozího výdělku, ve třetím a čtvrtém měsíci pak 50 % průměrného čistého výdělku a od pátého měsíce pak 45 %. Při rekvalifikaci činí procentní sazba podpory činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

Podpora v nezaměstnanosti má však svůj strop, tj. maximální možnou výši měsíční podpory. Celková měsíční podpora v nezaměstnanosti nemůže přesáhnout 0,58násobek průměrné měsíční mzdy (0,65násobek při rekvalifikaci). V současnosti činí strop pro výplatu 13 751 Kč (14 225 Kč v případě rekvalifikace). Čtěte více: I podpora v nezaměstnanosti od ledna 2009 v novém kabátě.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).