Hlavní navigace

Tropy vyprahlý zaměstnanec vás může vyjít draho. Co a kdy musíte zajistit?

31. 7. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

S tropickými teplotami přicházejí další povinnosti zaměstnavatelů. Kdy musí zajistit tzv. ochranné nápoje a kolik zaplatí, když budou povinnost ignorovat?

Léto jak má být, teploty přesahují mnohdy i 34 stupňů. U vody by se daly zvládnout, co ale na pracovišti? S tropickými teplotami jsou spojeny povinnosti zaměstnavatelů. 

Ztráta tekutin snižuje pracovní výkonnost a zvyšuje riziko pracovních úrazů. Těm má za povinnost zaměstnavatel zajištěním pitné vody předcházet. Nejde však pouze o tekutiny, které pracovníci mohou pít, ale též o vodu, kterou lze použít při zranění zaměstnance a poskytování první pomoci. 

Pitný režim a ochranné nápoje

Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům pitný režim – tedy přísun pitné vody. Pokud jde o ochranný nápoj, jehož účelem je chránit lidský organismus před vlivy nadměrného tepla (nebo zimy), na něj má zaměstnanec nárok za určitých podmínek.

O ochranných nápojích pojednává zákoník práce. Konkrétně říká, že zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.

Jestliže má podnikatel zaměstnance, kteří jsou vystaveni vyšší tepelné zátěži, jež překračuje hygienické limity, právě jim musí zajistit ochranné nápoje, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. Hygienickým limitem se v tomto případě rozumí ztráta tekutin z organismu potem a dýcháním, která přesahuje 1,25 litru (70 % tekutin) za osmihodinovou pracovní směnu. Samotný ochranný nápoj se poskytuje přímo na pracovišti či v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby jej mohl zaměstnanec snadno a bezpečně využít.

Čtěte také: Není pití jako pití – některé může zaměstnanci podrazit nohy

Povinnosti týkající se ochranných nápojů jsou odstupňovány podle kategorie práce. Jestliže jde o administrativní pracovníky, kteří vykonávají méně náročnou kancelářskou činnost, mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 34 °C a více.

Kdy stačí voda z kohoutku a kdy musíte nabídnout minerálku?

Pro posouzení, komu je nutné zajistit ochranné nápoje, tedy minerálky a iontové nápoje, a komu stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje.

Třídy práce v příkladech

Třída práce
Třída práce Druh práce
I Práce v sedě, administrativní práce, práce na počítači, laboratorní práce
II a Lehká manuální práce rukou, řízení dopravních prostředků, kusová práce, pokladní
II b Práce vstoje, zapojení obou rukou – dělnické profese, svářeči, lakýrníci
III a Údržba strojů, mechanici, práce ve stavebnictví, skladníci, řezníci na jatkách, pekaři..
III b Tradiční výstavba, foukači skla, práce na lisu v kovárnách, zemědělství
IV a Práce s lopatou, břemena o váze 25 kg, lesnictví, strojní kování
IV b Práce v hlubinných dolech, lomech, ruční práce v zemědělství
V Transport těžkých břemen, výkopové práce, ruční ražba v dolech

Podmínky poskytování ochranných nápojů při práci upravila novela nařízení vlády č. 361/2007 Sb., která vyšla pod č. 93/2012 Sb. a poskytování ochranného nápoje upravuje v § 8 odst. 2 a 3 takto:

Při práci ve třídě I až IIIa se poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá nebo voda splňující obdobné fyzikální, chemické a biologické požadavky (tj. má obsah rozpuštěných látek 50 – 500 mg/l) – může to tedy být voda z veřejného vodovodu.

Až při práci ve třídě IIIb až V se poskytuje jako ochranný nápoj voda středně mineralizovaná (tj. s obsahem rozpuštěných látek 500 až 1500 mg/l). Touto vodou se však hradí pouze polovina, druhá polovina je tvořena vodou slabě mineralizovanou.

Za nezjištění pitného režimu hrozí vysoké pokuty

Pokud bude zaměstnavatel zajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, ignorovat, hrozí mu pokuta až ve výši 1 milionu korun. Pokud pak podnikatel nezajistí pro své zaměstnance pitný režim, může dostat až dvoumilionovou pokutu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).