Hlavní navigace

Výrazné nedostatky v odpuštění sociálního: Jak kdyby ani nevycházelo z praxe

15. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelské asociace kritizují navrženou úlevu pro malé firmy, kde by mělo být odpuštěno sociální pojištění za zaměstnance. V návrhu je několik nedostatků.

Návrh, který počítá s tím, že bude malým firmám odpuštěno sociální pojištění za zaměstnance, minulý týden neprošel Senátem. Psali jsme: Ne firmám s 50, ale se 150 zaměstnanci by měly být odpuštěny odvody, chce Senát

Podnikatelské asociace návrh kritizují. I přesto, že nabízely součinnost, ministerstvo práce a sociálních věcí jejich nabídku nevyslyšelo. Jde o společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) spolu s Komorou daňových poradců ĆR (KDP ČR), Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR), Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS).

Nedostatky v návrhu dle podnikatelských asociací

Jak upozorňuje Hospodářská komora ČR, jedná se například o způsob stanovení počtu zaměstnanců. Zákon zatím vůbec neřeší, jakým způsobem se má určit počet zaměstnanců, přitom jde o jeden z klíčových parametrů vládního návrhu. V praxi se používá několik způsobů, které ale vedou k různým výsledkům. 

Podnikatelé vítají, že senátní verze jednoznačně určuje, že se pro určení počtu zaměstnanců použije průměrný přepočtený počet. Jde o údaj, který je zaměstnavatelům dobře znám, používají jej a tento výpočet také zohledňuje délku úvazků jednotlivých zaměstnanců. Je však zcela zásadní, aby se zachovala konzistence ve výpočtových metodikách i v terminologii. 

Čtěte také: Podnikatelům se odpustí sociální pojistné za zaměstnance, netýká se to ale všech

Asociace prosazují, aby se odpuštění sociálního pojištění týkalo firem do 150 zaměstnanců – namísto 50 z původního návrhu MPSV. Současně je podmínkou, že firma zachovala stav svých zaměstnanců minimálně na úrovni 90 % oproti březnu a také nesnížila mzdy o více než 10 %.

Pomineme-li fakt, že MPSV chce z nějakého důvodu odpustit pojistné jen firmám, které krize prakticky nepostihla, tak návrh vůbec nereflektuje podnikovou praxi, dodává k tomu místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Je zásadní, aby se pro účely srovnání počtu zaměstnanců v březnu a červnu neuvažovali ti, kteří například pobírají nemocenské dávky nebo odejdou na mateřskou. Když např. ve firmě s 9 zaměstnanci odejde jeden do důchodu nebo z vlastní vůle, tak již firma na odpuštění pojistného nedosáhne.

Dalším sporným kritériem je, že nesměly o více než 10 % poklesnout mzdy. Kompromisním návrhem asociace prosazují akceptaci poklesu alespoň o 20 %, ačkoli i to je pro firmu v útlumu velkým problémem. 

Jak označují podnikatelské asociace, „perlou“ v návrhu je podmínka nesnížení mezd (udržení výše 90 % původních mezd). Jestliže náhle nemůžete jet na 3 směny, tak prostě nejsou například noční příplatky – mzda se o ně přirozeně sníží. Stejně tak výkonová složka mzdy vázaná na obrat nebo na získání nových zákazníků je logicky nižší a nelze hovořit o nevůli zaměstnavatele. I ve státním sektoru, v úřednických profesích, na ministerstvech by nebylo od věci měřit výkon a vázat na to odměnu. Možná by se zrychlila řada úkonů a zlepšil by se servis státu pro firmy, které ho vlastně živí, komentuje Pavla Břečková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).