Již brzy mají zaměstnavatelé zaměstnávající zaměstnance, kteří vykonávají rizikovou práci zařazenou do třetí kategorie pro vybrané faktory pracovních podmínek, povinně přispívat na produkt spoření na stáří. Ten bude nutné nejen vypočítat a zaplatit, ale jsou s tím spojeny i další povinnosti.
Co se dozvíte v článku
V předchozích článcích jsme se věnovali předdůchodu, coby jedné z možností využití doplňkového penzijního spoření a vysvětlovali základní pojmy, se kterými se nové povinnosti zaměstnavatele pojí. Nyní se zaměříme na samotný povinný příspěvek zaměstnavatele.
Povinný příspěvek zaměstnavatele
Jeho výše má záviset na počtu směn rizikové práce odpracovaných v příslušném rozhodném období a výši dosaženého vyměřovacího základu. Rozhodným obdobím bude kalendářní měsíc a vyměřovací základ bude shodný s vyměřovacím základem podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. Zde je klíčový pojem směna rizikové práce (vysvětleno v předchozím článku).
Zaměstnavatel zaplatí podle návrhu povinný příspěvek na zaměstnancův produkt spoření na stáří ve výši
- a) 3 % z vyměřovacího základu za rozhodné období, jestliže zaměstnanec v rozhodném období odpracoval alespoň 3 směny rizikové práce a méně než 11 směn rizikové práce, nebo
- b) 4 % z vyměřovacího základu za rozhodné období, jestliže zaměstnanec v rozhodném období odpracoval alespoň 11 směn rizikové práce.
Je zřejmé, že pokud zaměstnanec v kalendářním měsíci neodpracuje alespoň 3 směny rizikové práce, nárok na příspěvek nevznikne. Naopak plná sazba, tj. 4 % z vyměřovacího základu vznikne až po 11 směnách rizikové práce. V důvodové zprávě se uvádí, že plná čtyřprocentní sazba z vyměřovacího základu vychází z toho, že v důchodovém pojištění platí zaměstnavatel za zaměstnance vykonávající rizikovou práci zařazenou do čtvrté kategorie rizikové práce o 5 % více na sociálním pojištění. U třetí kategorie by měl být odvod nižší (tedy 4 %), protože s menším rizikem jsou spojeny i nižší náklady zaměstnavatele.
Jestliže je směna rizikové práce kratší nebo delší než 8 hodin, započítá se do počtu směn rizikové práce každá započatá hodina délky směny jako jedna osmina směny rizikové práce.
Výše příspěvku bude zřejmě jiná
Je zřejmé, že výše popsaná dvě procentní pásma povinného příspěvku zaměstnavatele, by byla v praxi problematická. Zaměstnavatelům by přinesla zvýšenou administrativní zátěž. Vyžadovala by velmi pečlivou evidenci směn rizikové práce. Nový zákon bude s největší pravděpodobností schválen ve znění pozměňovacího návrhu doporučeného garančním výborem. Tím zákonodárci vyhoví i požadavkům zástupců zaměstnavatelů.
Nepůjde o dvě pásma, ale pouze o jedno pásmo. Zaměstnavatel bude přispívat ve vyšší výši již od 3 směn rizikové práce.
Pozměňovací návrh: Zaměstnavatel zaplatí povinný příspěvek na zaměstnancův produkt spoření na stáří ve výši 4 % z vyměřovacího základu za rozhodné období, jestliže zaměstnanec v rozhodném období odpracoval alespoň 3 směny rizikové práce.
Příspěvek nad rámec zákona
Jde o povinný příspěvek podle počtu směn rizikové práce. Zaměstnavatel může platit dobrovolně i příspěvek vyšší. Tato povinnost může plynout z pracovní smlouvy, kolektivní smlouvy, kolektivní dohody nebo interní směrnice zaměstnavatele. Částka převyšující však nemá povahu povinného příspěvku zaměstnavatele.
Splatnost příspěvku zaměstnavatele
Zaměstnavatel musí zaplatit příspěvek do konce prvního kalendářního měsíce následujícího po skončení rozhodného období, tj. měsíce, ve kterém byla riziková práce vykonávána. Příspěvek není vázán na splatnost mzdy, protože jde o jiné plnění. Teoreticky by ale bylo možné, aby si zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodli dřívější splatnost. V praxi to ale pravděpodobně moc využíváno nebude.
Například při rizikové práci vykonané v měsíci září musí zaměstnavatel příspěvek zaplatit do konce měsíce října. Výše příspěvku se u každého zaměstnance po výpočtu zaokrouhlí na celé koruny nahoru.
Příspěvek bude povinný, ale ne automatický
Ovšem o příspěvek si bude zaměstnanec vykonávající vybrané práce zařazené ve třetí rizikové kategorii zaměstnavatele žádat. Je to logické, protože zaměstnavatel nemusí vědět, zda a kde má zaměstnanec sjednán produkt spoření na stáří.
Zaměstnanec tedy písemně oznámí zaměstnavateli, že uplatňuje své právo na příspěvek a uvede:
- a) obchodní firmu penzijní společnosti, u níž má produkt spoření na stáří, na který má zaměstnavatel zaplatit povinný příspěvek,
- b) číslo účtu penzijní společnosti, na který má zaměstnavatel zaplatit povinný příspěvek, a
- c) další údaje nezbytné pro zaplacení povinného příspěvku.
Má-li zaměstnavatel více dotčených zaměstnanců, lze doporučit vytvoření žádanky, prostřednictvím níž si zaměstnanci požádají a uvedou zde požadované údaje. V případě dalších údajů se bude jednat o číslo smlouvy o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, rodné číslo zaměstnance uváděné jako variabilní symbol platby atd. Příspěvek zaměstnavatel zaplatí za první rozhodné období, které následuje po dni podání oznámení. Jestliže zaměstnanec uplatní své právo např. 20. srpna, pak je prvním rozhodným obdobím měsíc září a zaměstnavatel musí příspěvek zaplatit do 31. října.
Žádost musí být písemná, ale za písemnou formu se považuje i jednání učiněné elektronickými či jinými technickými prostředky (např. informační systém zaměstnavatele).
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí