Hlavní navigace

Vyšel vám v přehledu doplatek? Na uhrazení máte už jen pár dnů, pak hrozí sankce

6. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Přehledy o příjmech a výdajích mají odevzdány už i ti poplatníci, kteří povinnost odložili. Posledních pár dnů mají na uhrazení doplatků.

Nejzazší termín pro podání přehledů pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu pro ty, kteří využili služeb daňových poradců, už dávno vypršel. Mělo se tak stát 1. srpna. Na případné nedoplatky, pokud z přehledu vyplynuly, mají poplatníci 8 dnů. 

Vyjdou-li poplatníkům v přehledu o příjmech a výdajích za minulý rok doplatky, musí je uhradit nejpozději do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. Jestliže podá OSVČ přehled, v tomto případě využívající služeb daňového poradce, v poslední možný den, tedy 1. srpna, musí pojistné zaplatit do čtvrtka  9. srpna

Lhůta osmi dnů se týká jak doplatků České správě sociálního zabezpečení, tak také zdravotní pojišťovny. Při zpožděné platbě činí sankce 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá.

Jaké hrozí sankce, pokud bude povinnost týkající se přehledů a uhrazení doplatků ignorována, čtěte v článku Dnes vyprší lhůta pro podání přehledů pro ty, kteří odložili přiznání k dani

Co dalšího přinesl uplynulý týden? 

Finanční správa získala informace o pronajímatelích skrze Airbnb a zahájila „zátah“. Kdo danil chybně nebo vůbec nedanil, bude muset podat dodatečné přiznání. Více v článku Úřady vytáhly proti pronajímatelům přes Airbnb, čeká je dodanění a sankce

S tropickými teplotami přicházejí další povinnosti zaměstnavatelů, které se týkají jejich zaměstnavatelů. Kdy musí zajistit tzv. ochranné nápoje a kolik zaplatí, když budou povinnost ignorovat? Napoví článek Tropy vyprahlý zaměstnanec vás může vyjít draho. Co a kdy musíte zajistit?

Aktuální statistiky potvrdily data ohledně počtu OSVČ hlavních z počátku letošního roku. Jejich počet po letech opět narůstá. Podrobněji v článku Trend potvrzen, počet OSVČ hlavních po letech opět roste. Je to důvod k radosti?

Je chuť podnikatel, ale chybí nápad? V tom případě se nabízí franšíza. Na výběr je více než 250 franšíz. Dle čeho se orientovat, pokud budete o některém z konceptů uvažovat? Na otázku odpoví článek Pro start podnikání sáhněte po franšíze. Podle čeho se orientovat při výběru?

Ministerstvo stále hájí „analýzu“, která krátce po zavedení EET tvrdila, že tržby stouply o 100 %. Ve skutečnosti však šlo o chybná čísla. Podrobněji v článku Ministerstvo opakuje, že čísla o přínosu EET nebyla chybná. Chybná ale byla

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).