Hlavní navigace

Výsledky ankety: Jak se žije podnikatelům v ČR?

15. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dopoledne v hotelu Imperial v Praze byly představeny výsledky průzkumu business serveru Podnikatel.cz, který probíhal v cílové skupině mezi středními a malými podnikateli během měsíce března. Ankety se zúčastnilo na 344 podnikatelů z celé České republiky, kteří odpovídali na 8 otázek, hodnotících podnikatelské prostředí v ČR. Garantem projektu byla Poštovní spořitelna.

Na otázku, jakým způsobem nejčastěji živnostníci financují rozvoj svého podnikání? Byla odpověď u 78% dotázaných, že financují svůj rozvoj z vlastních zdrojů a rodinných zdrojů. Jen 2,9 procenta dotázaných využívá finanční prostředky z dotací. Valná většina podnikatelů nevyužívá úvěrové nabídky bank a silně se vyhýbají dotačních fondů Evropské unie. Z dotačního servisu ale vychází, že 35 procent podnikatelů by mohlo využít evropské peníze, bohužel o tom jen nevědí, komentoval výsledky průzkumu Tomáš Basista, manažer segmentu SME Poštovní spořitelny.

Mezi respondenty ankety vládla shoda u otázky, jak vnímají současnou situaci na trhu práce. Přes 80 procent živnostníků je s ní v dnešní době nespokojeno, ale většina se brání otevírání trhu zahraničním pracovníkům. Na otázku jestli respondenti využili dotace z evropských fondů, nebo je hodlá využít mezi lety 2007–2013, řeklo 69,5 procenta NE. Malé a střední podnikatele trápí vesměs podobé problémy. V žádném kraji nedošlo v odpovědích na jednotlivé otázky k výrazným výkyvům. Překvapivě hlavním nepřítelem podnikatelů nejsou daně, ale často se měnící legislativa, změny v právním řádu a komplikovaná administrativa na úřadech. Podporu státu v oblasti zaměstnanecké politky vnímaji podnikatelé jako nedostatečnou a bylo by třeba zvýšit informovanost živnostníků v tomto segmentu.

Tip do článku - EBF spíkři 1

V druhé části vyhlášení ankety představil šéfredaktor business serveru Podnikatel.cz Michael Hovorka profil čtenářů, kteří navštěvují Podnikatel.cz. Jde především o SME, OSVČ, manažery, vedoucí pracovníky, účetní, začínající podnikatele, účetní a v neposlední řadě širokou veřejnost zajímající se o business.
Ze statistiky textů jasně vyplývá, že největší zájem v prvních třech měsících byl o reformu a daně, řekl Michael Hovorka. Nejčastější dotazy čtenářů byly kladeny v odvětví živností startu podnikatele, daní, zákonů a účetnictví.

Kompletní výsledky ankety a průzkumu jsou k dispozici v textu Jak se žije českým podnikatelům v ČR.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).