Hlavní navigace

Výsledky zahraničního obchodu vysoko předčily očekávání analytiků

7. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S přebytkem 17,5 miliardy korun skončil v říjnu český zahraniční obchod. Meziročně se výsledky zlepšily o 22,7 miliardy korun. Na přebytek měl vliv především menší deficit obchodu s minerálními palivy a vyšší přebytek se silničním vozidly. Informoval o tom Český statistický úřad.

Na straně dovozu v říjnu zjevně ještě pomáhalo dobíhající německé šrotovné – přebytek v obchodě se silničními vozidly byl nadále velmi silný a došlo zde k růstu vývozu meziročně o 4,5 miliardy korun. U dovozů se mj. kladně projevily nižší ceny ropy a zemního plynu, upřesňuje Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank. Ten zároveň dodal, že výsledky jsou vysoko nad očekáváním analytiků. Za prvních 10 měsíců je tak bilance v přebytku o 67% vyšším, než tomu bylo za stejné období roku 2008, připomíná Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu začíná působit zlepšení situace v zahraničí, která se podílí na postupné stabilizaci tuzemského průmyslu. Pozitivním signálem je zejména oživení německého průmyslu, který roste rychlejším tempem, než jaké odhadovaly jeho predikce. Je však zřejmé, že toto oživení se výrazněji projeví v našich číslech až s určitým časovým zpožděním, komentoval výsledky náměstek ministra pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Podle Pavla Mertlíka tak můžeme v příštích měsících očekávat mírné zlepšování exportní strany obchodní bilance. Negativní dopady obnovy hospodářského růstu na importní stranu bilance (zvyšování dovozů) naopak budou podle našeho soudu pomalé, upozornil Mertlík.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).