Hlavní navigace

Vyšší DPH vláda zřejmě sněmovnou neprotlačí. Nově chce hlasovat také o důvěře

5. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
(Aktualizováno) Poslanecká sněmovna dnes znovu projednává stabilizační balíček, včetně dalšího zvýšení DPH, který vrátil Senát. Pro schválení, ale chybí hlasy.

Zda se skutečně od příštího roku zvýší DPH o jeden procentní bod, což je součástí stabilizačního balíčku vráceného Poslanecké sněmovně Senátem, nyní není vůbec jisté. Poslanci by měli o novele hlasovat dnes na sněmovní schůzi, ale vládní ODS nemá v Poslanecké sněmovně dostatečný počet hlasů na to, aby veto Senátu přehlasovala. Předpokládá se, že návrh dnes sněmovnou neprojde a vláda ho předloží znovu – další hlasování však podle premiéra Petra Nečase rovnou spojí s hlasováním o důvěře vlády. Poslanci dnes také odložili hlasování o církevních restitucích.

Růst DPH na 15 a 21 procent je jedním z návrhů vlády, který měl zabezpečit tok scházejících financí do státního rozpočtu. Zvednout se měla jen sazba daně, nikoliv výčet toho, co spadá do snížené sazby.

Čtěte také: Zvýšení DPH, solidární daň a omezení paušálů schváleno

Po několikahodinovém jednání poslanci odsouhlasili novelu zákona o důchodovém pojištění, která znamená nižší růst důchodů. Novelu také do Poslanecké sněmovny vrátil Senát. V odpoledních hodinách sněmovna přistoupila k projednávání Návrhu zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů, o kterém stále jedná.

Proti předvolebním slibům

Součástí balíčku změn, které měly začít platit na začátku roku 2013, je také mimo jiné omezení výdajových paušálů pro fyzické osoby – podnikatele. Od některých původně plánovaných změn ale vláda upustila, například po protestech zemědělců odložila zrušení slevy na zelenou naftu.

Čtěte také: Vláda potvrdila zvýšení DPH a omezení paušálů. Kalousek už finalizuje rozpočet

Tip do článku - EBF spíkři 1

Tlak koalice na další zvýšení DPH jde přitom přímo proti jejím předvolebním slibů. Nejen že slibovala na výši daně nesahat, chtěla také pomoci firmám při placení této daně.

Čtěte také: Ověřili jsme plnění předvolebních slibů vládních stran. Výsledek? Tristní

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).