Hlavní navigace

Vyzkoušejte elektronický podpis v mobilu, láká Česká pošta

18. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.SXC.hu
Česká pošta nabízí novou aplikaci umožňující elektronické podepisování přes chytré telefony. Z mobilu teď můžete získat i certifikát PostSignum.

Elektronický podpis je často nazýván razítkem 21. století. Používají ho miliony firem a lidí po celém světě. Je proto nutné, aby byl uživatelům vždy k dispozici. Kromě možnosti uložení v notebooku nebo na USB, je teď možné mít elektronický podpis po ruce v chytrém mobilním telefonu. Stačí si stáhnout aplikaci Form Signer.

Chytré mobily už se i podepisují

Aplikace Form Signer je nejnovějším produktem České pošty a Software602. Je volně k dispozici pro iOS a Androidy na Apple App Store nebo na Google Play. Uživatelům umožní požádat o certifikát PostSignum, bezpečně jej uložit do zařízení, podepisovat dokumenty ve formátu PDF a pracovat s chytrými formuláři, říká tisková mluvčí České pošty, Marta Selicharová.

Elektronický podpis je nezpochybnitelný

Dostáváte-li dokument s elektronickým podpisem, znamená to, že k dokumentu je připojen ještě elektronický otisk tohoto dokumentu (hash). Váš počítač může provést kontrolu shodnosti mezi dokumentem a jeho otiskem a na základě toho určit, zda v dokumentu nebyla provedena změna. Elektronický podpis má ještě další funkci. Je možné jednoznačně a nezpochybnitelně určit, jakým certifikátem (softwarová komponenta) byl vytvořen, dodává Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty.

Ilustrační obrázek
Autor: www.SXC.hu

Mobilní aplikace České pošty umožňuje mít elektronický podpis vždy po ruce. 

Pomocí mobilní aplikace si klient může také zažádat o vytvoření certifikátu. Ten je dobrý v případě, že je majitel chytrého telefonu zvyklý pomocí něj platit a má v něm například uloženy i různé věrnostní karty. Tento proces ale zcela elektronicky zatím vyřešit nelze. Pro vygenerované ID musí lidé na pobočku České pošty osobně, protože je nutné ověřit totožnost žadatelů na základě občanského průkazu.

Form Signer umožňuje také schvalovat faktury nebo pracovat s dalšími dokumenty mimo kancelář. Zcela jednoduše můžete například účtovat. Jako příklad uveďme pracovní oběd. Po něm stačí vystavený účet z restaurace vyfotit, opatřit ho elektronickým podpisem uloženým v mobilu a přes e-mail obratem odeslat do účtárny. Proces zapracování účtu se tím nejen zrychlí, ale také nehrozí, že už byste účtenku později nenašli. Stejně je možné autorizovat fotografie při inspekci stavby nebo zařízení, autorizovat GPS souřadnice a podobně.

Klasického listonoše střídá odborník na IT

Česká pošta je první institucí v Evropě, která začíná elektronické podpisy používat přes mobilní telefony. Certifikáty PostSignum provozuje už osmým rokem a má ambice stát se klíčovým hráčem na poli elektronických certifikátů v České republice. Po vypršení monopolu na zásilkovou přepravu, ke kterému dojde už v tomto roce, jí vlastně ani nic jiného nezbývá. Proto se musí profilovat jako velký podnik spravující státní eGoverment. K tomu už teď přispívají pracoviště Czech POINT nebo správa datových schránek. Česká pošta vydá každý měsíc přes 10 000 certifikátů a přes 12 milionů časových razítek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).