Hlavní navigace

Vznikne zřejmě komise pro kontrolu "férovosti" cen elektřiny

12. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes se uskutečnila schůzka ministra průmyslu a obchodu Martina Římana s energetickými společnostmi a zástupci podnikatelů, na které přítomní řešili transparentnost tvorby cen elektrické energie. Pokud budeme nečinně přihlížet zvyšování ceny elektrické energie, mohlo by se nám všem stát, že nebudou mít společnosti tuto energii do budoucna komu dodávat, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Dodavatelé elektřiny připravují, nebo již připravili produkty, které zákazníkům umožní již nyní určit způsob tvorby ceny pro rok 2010. Možnost stanovit si na rok dopředu cenu elektřiny zákazníci doposud neměli. Dnes jsme se bavili o tom, jak koncovým zákazníkům zajistit férový a transparentní způsob stanovení ceny, ať už si vyberou jakýkoli produkt, komentoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Účastníci se shodli na tom, že zákazníci postrádají jasné a srozumitelné informace o cenách elektřiny a možnostech jejich ovlivnění. Spotřebitelé tak nemají dost podkladů proto, aby se mohli rozhodnout pro fixaci, nebo pro zachování dosavadního způsobu tvorby ceny. Předseda Energetického regulačního úřadu (ERU) Josef Fiřt proto navrhl ustanovení expertní komise pro transparentní tvorbu cen elektrické energie, která by dohlížela nad „férovostí“ energetických produktů. Čtěte více: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Energetici byli zastoupeni Martinem Roman z ČEZu, Michalem Šafářem z E.ONu a Drahomírem Rutem, předsedou představenstva společnosti PRE. Za podnikatele jednali Petr Kužel, Pavel Bartoš a Václav Hrabák z Hospodářské komory ČR a Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR. Schůzky se také zúčastnil předseda ERU Josef Fiřt.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).