Hlavní navigace

VZP zveřejňuje dlužníky s dluhem nad 300 tisíc Kč

13. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny je zveřejněn seznam dlužníků pojistného a penále na veřejné zdravotní pojištění. Ten je pravidelně doplňován na základě posouzení výše tzv. zveřejnitelného dluhu. Takovým dluhem jen ten, o němž bylo rozhodnuto pravomocnými platebními výměry, nebo se jedná o pohledávku na pojistném a penále, kterou zdravotní pojišťovna uplatňuje ve veřejné dražbě nebo která byla zjištěna v insolvenčním řízení. Jestliže výše dlužných částek překročí 300 000 Kč, je plátce zařazen do seznamu dlužníků VZP. Seznam je každý měsíc aktualizován a dlužník je z něj vyřazen, pokud se dostane pod danou hranici, uvedl Jiří Rod, tiskový mluvčí VZP. Zároveň dodal, že hranice byla stanovena rozhodnutím VZP. Správa seznamu všech dlužníků, by s každoměsíční aktualizací byla příliš složitá.

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí kontroly placení pojistného a vymáhá dlužné pojistné včetně příslušného penále. Nevymáhá se nedoplatek, který nepřesahuje částku 50 Kč. Penále za neplacení činí za každý kalendářní den 0,05 % dlužné částky. Penále se nepředepisuje, jestliže v kalendářním roce nepřesáhne 100 Kč.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).