Hlavní navigace

Z fondů EU míří do Česka dalších 5 miliard korun

30. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počátkem příštího týdne mohou podnikatelé začít žádat o další dotace z evropských fondů. V operačním programu Podnikání a inovace je připraveno pro tuzemské zájemce až 5 miliard korun. Ty se rozdělí mezi dva programy, kdy čtyři miliardy korun poputují do programu Prosperita na spolupráci výzkumných či vzdělávacích organizací a zbylá miliarda korun zamíří skrze program Školící střediska do infrastruktury pro vzdělávání. Všechny peníze jsou určené pro mimopražské projekty.

Program Školicí střediska nabízí spolufinancování tréninkových center, jejich stavbu, modernizaci či vybavení. Prosperita zase slibuje finanční pomoc při realizaci společných projektů podnikatelů a vědeckých či vzdělávacích institucí. Právě investice do vzdělávání zaměstnanců a podpora do vědy a výzkumu jsou při zvyšování konkurenceschop­nosti podniků nesmírně důležité, dodala Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Aktuální výzva programu Školicí střediska se zaměřuje na výstavbu, pořízení, rekonstrukci či modernizaci vzdělávacích prostor, dále jejich vybavení, zařízení školicími pomůckami, programy nebo předměty, které jsou nezbytné pro provoz tréninkového centra (např. žaluzie, kuchyňka aj.). Žádosti o dotaci v tomto programu přijímá agentura CzechInvest od 1.listopadu do 31. května 2010. Prostředky určené pro jeden projekt se pohybují v rozmezí 200 tisíc až 100 milionů korun.

Program Prosperita se snaží zlepšit spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými institucemi a podnikatelskou sférou. Dotaci z programu mohou podnikatelé například použít a založení a další rozvoj vědeckotechnických parků či podnikatelských inkubátorů. Z celkových 4 miliard korun připadá celá polovina na projekty realizované veřejnými institucemi či právnickými osobami, které veřejné instituce vlastní. Žadatelé mohou získat peníze ve výši 5 až 300 milionů korun, možnost mají od začátku listopadu do konce června 2010. Čtěte více: Jak financovat své podnikání z fondů EU?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).