Hlavní navigace

Skončil jsem školu a chci podnikat, jak na pojištění?

30. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Skončili jste školu a chcete začít podnikat? Kdy se začíná platit sociální a zdravotní pojištění? Čtěte odpověď z našich odborných poraden.

Jaký je postup v okamžiku, kdy student končí studium a chce začít podnikat. Kdy a jak se platí zdravotní a sociální pojištění? Odpovídá Dagmar Kučerová, redaktorka Podnikatel.cz, která radí v odborných poradnách na forum.podnikatel.cz

Sociální a zdravotní pojištění po ukončení studia

V září ukončuji studium na vysoké škole, není mi ještě 26 let. Zhruba od listopadu začnu podnikat v rámci s.r.o., jehož jsem jednatelkou, které v současné době není činné.

Odkdy musím prosím platit zdravotní a sociální pojištění a jakým způsobem? Jako firma či OSVČ zaměstnané svojí firmou?

Firma, jejíž jsem jednatelem, se bude zabývat tělovýchovnou činností a já zde budu rovněž působit jako lektor. Jaký je optimální model pro placení pojištění v daně situaci?

Pokud dotaz správně chápu, prozatím nemáte z podnikatelské ani jiné činnosti žádné příjmy. Minimální zdravotní pojištění není student povinen platit v měsíci, ve kterém složí poslední státní zkoušku a v měsíci následujícím, pokud nemá po celý měsíc příjmy ze zaměstnání nebo není OSVČ. Více zde: Podnikající absolventi škol platí minimální zálohy na pojistné 

V měsíci listopadu předpokládáte zahájení činnosti jako jednatelka s.r.o. Odměny jednatele se zdaňují jako příjmy ze závislé činnosti, tedy i sociální a zdravotní pojištění budete odvádět obdobně jako zaměstnanci. Zálohy na pojistné jako OSVČ platit nemusíte, jestliže budou vaše příjmy z činnosti pro s.r.o. alespoň ve výši minimální mzdy, tj. v současné době 8000 Kč.

Budete-li současně působit jako lektorka, měla byste uzavřít s s.r.o. pracovní poměr na lektorskou činnost.

Rozhodně bych vám doporučovala před zahájením činnosti společnosti konzultaci s účetním či daňovým poradcem.

Čtěte Speciál: Začínající podnikatel

Vypracovala Dagmar Kučerová

Chcete také poradit? Využijte našich odborných poraden. Položit nový dotaz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).