Hlavní navigace

Z tisku: Zatímco dluhy domácností rostou, firemní zaznamenaly pokles.

1. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zadlužení podniků v únoru pokleslo na 1,002 bilionu korun. Po lednovém nárůstu, kdy poprvé překonaly bilionovou hranici, klesly o dvanáct miliard. Zadlužení domácností u bank a finančních institucí naopak o dvanáct miliard stouplo. Píše se dnes v Lidových novinách a Hospodářských novinách.

V lednu byly domácnosti opatrnější, zadlužování se výrazně zpomalilo. Zřejmě se projevila první vlna propuštění, nejistota nad dalším vývojem a také sezónní efekt povánočního období. V únoru se tempo růstu zadlužování prakticky vrátilo do starých kolejí. V Lidových novinách o tom informuje Marek Hatlapatka analytik společnosti Cyrrus.

Banky jsou podstatně obezřetnější především vůči podnikům. U domácností není zatím ten důvod ani tak velký, aby půjčky výrazně omezily, sděluje v Lidových novinách PAVEL SOBÍŠEK analytik UniCredit Bank. Banky se musí připravit na větší problémy se splácením poskytnutých úvěrů než měly dosud. Zhoršení tak podle zprávy společnosti Deloitte postihne spotřebitele od malých a středních podniků až po velké dlužníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).