Hlavní navigace

Z tisku: Koruna díky americké bance posiluje

20. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera šlo poprvé po dvou měsících koupit americký dolar pod dvacet korun. Důvodem jsou výsledky jednání americké centrální banky Fed, která poslala do americké ekonomiky další stovky miliard dolarů. Tím došlo podle analytiků k nejrychlejšímu jednodennímu propadu dolaru od roku 1985, jak informuje Mladá fronta Dnes a Právo.

Americké tiskařské stroje, které už teď tisknou peníze jako o závod, ještě zrychlí. To dává naději na oživení ekonomiky, i když leckterého ekonoma jímá hrůza, sděluje MICHAL BROŽKA z Raiffeisenbank v Mladé frontě Dnes. Obavy z budoucí inflace už nyní reflektuje vývoj cen komodit, zejména drahých kovů. Lidé a velcí investoři totiž mají tendenci se proti inflaci jistit nákupem například zlata, které je považováno za jistou investici, a jeho cena rychle roste, dodává Brožka.

Vzhledem k rychle se měnícím podmínkám na tuzemském i světovém trhu a rostoucímu vlivu spekulací, je podle analytiků obtížné odhadovat další vývoj kurzu koruny. Podle ekonomů však zatím inflace Česku nehrozí. Ta by nejspíše ovlivnila českou ekonomiku přes ceny komodit a dalšího dováženého zboží.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).