Hlavní navigace

Za elektroniku jsme loni utratili rekordních 57 miliard

Sdílet

Obchodníci si za loňský rok přišli na velmi dobré výdělky. Češi za loňský rok utratili v obchodech za spotřební elektroniku rekordně 56,65 miliardy korun. Oproti roku 2006 byla tato suma o devět procent nižší. Nejvíce prodáváným typem elektroniky se staly televize, audio a video technika.

I přes rozvoj a otevírání neustále nových hypermarketů v celé zemi se elektrozboží nejvíce kupuje ve specializovaných obchodech a prodejen s elektrozařízením. Konkurence v České republice v tomto oboru je velmi silná, zejména to platí pro větší města. Za poslední léta se počet prodejen snížil na 1200 díky velké konkurenci. V letošním roce budou na náš trh expandovat další společnosti. Ze Slovenska se bude jednat o elektro společnost Nay, píše v dnešním vydání deník Právo.

MMkrize_tip_Malina

Mezi největší obchodníci v oblasti elektro za loňský rok patří tyto firmy:

  • HP Tronic
  • Eletro Proton
  • Electroworld
  • Datart International
  • Okay
  • K+B Elektroexpert

Polovina tržeb pro velkou šestku
Bezmála polovina z loňských rekordních útrat Čechů za elektrozboží skončila v pokladnách šesti největších tuzemských sítí prodejen se spotřební elektronikou. Jejich tržby meziročně vzrostly o 3,8 miliardy na 26,1 miliardy korun.
Nákupy elektroniky se v Česku navzdory rostoucímu počtu hypermarketů soustřeďují spíše do specializovaných obchodních řetězců a prodejen Elektro.
Konkurence na českém trhu s elektronikou je silná. Zejména to platí pro větší města, kde obchodníci vedou cenovou válku o zákazníky. V posledních letech kvůli tomu zmizelo z českých a moravských měst okolo 400 prodejen s elektrospotřebiči a jejich počet se snížil na zhruba 1200.
Do Česka navíc míří další obchodníci. Letos na českém trhu zahájí expanzi největší slovenský elektroprodejce Nay.
První prodejnu se spotřební elektronikou Nay otevře v Třebíči zřejmě ve druhé polovině letošního roku.
Firma na Slovensku provozuje dvaadvacet obchodů a s loňskými tržbami okolo šesti miliard slovenských korun má na tamním trhu zhruba čtvrtinový podíl.
Tabulka
Vývoj tržeb největších obchodníků se spotřební elektronikou (v mld. Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).