Hlavní navigace

Za elektroniku jsme loni utratili rekordních 57 miliard

3. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodníci si za loňský rok přišli na velmi dobré výdělky. Češi za loňský rok utratili v obchodech za spotřební elektroniku rekordně 56,65 miliardy korun. Oproti roku 2006 byla tato suma o devět procent nižší. Nejvíce prodáváným typem elektroniky se staly televize, audio a video technika.

I přes rozvoj a otevírání neustále nových hypermarketů v celé zemi se elektrozboží nejvíce kupuje ve specializovaných obchodech a prodejen s elektrozařízením. Konkurence v České republice v tomto oboru je velmi silná, zejména to platí pro větší města. Za poslední léta se počet prodejen snížil na 1200 díky velké konkurenci. V letošním roce budou na náš trh expandovat další společnosti. Ze Slovenska se bude jednat o elektro společnost Nay, píše v dnešním vydání deník Právo.

FIN21

Mezi největší obchodníci v oblasti elektro za loňský rok patří tyto firmy:

  • HP Tronic
  • Eletro Proton
  • Electroworld
  • Datart International
  • Okay
  • K+B Elektroexpert

Polovina tržeb pro velkou šestku
Bezmála polovina z loňských rekordních útrat Čechů za elektrozboží skončila v pokladnách šesti největších tuzemských sítí prodejen se spotřební elektronikou. Jejich tržby meziročně vzrostly o 3,8 miliardy na 26,1 miliardy korun.
Nákupy elektroniky se v Česku navzdory rostoucímu počtu hypermarketů soustřeďují spíše do specializovaných obchodních řetězců a prodejen Elektro.
Konkurence na českém trhu s elektronikou je silná. Zejména to platí pro větší města, kde obchodníci vedou cenovou válku o zákazníky. V posledních letech kvůli tomu zmizelo z českých a moravských měst okolo 400 prodejen s elektrospotřebiči a jejich počet se snížil na zhruba 1200.
Do Česka navíc míří další obchodníci. Letos na českém trhu zahájí expanzi největší slovenský elektroprodejce Nay.
První prodejnu se spotřební elektronikou Nay otevře v Třebíči zřejmě ve druhé polovině letošního roku.
Firma na Slovensku provozuje dvaadvacet obchodů a s loňskými tržbami okolo šesti miliard slovenských korun má na tamním trhu zhruba čtvrtinový podíl.
Tabulka
Vývoj tržeb největších obchodníků se spotřební elektronikou (v mld. Kč)

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).