Hlavní navigace

Anketa: Za finanční krizi mohou státy a centrální banky

19. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Hlavním viníkem finanční krize jsou státy a centrální banky. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který realizoval business server Podnikatel.cz mezi svými čtenáři.

Většina čtenářů business serveru Podnikatel.cz se domnívá, že za současnou finanční krizi jsou odpovědné státy a centrální banky. Jen minimum respondentů si myslí, že krize je jen shodou náhodou. Vyplývá to z ankety, kterou realizoval na svých stránkách business server Podnikatel.cz.

V anketě, jejíž odpovědi server shromažďoval v období delším než půl roku, odpovědělo ke dni 18. 2. 2010 rovných 1000 čtenářů. 72 % z nich si myslí, že viníkem finanční krize jsou státy a centrální banky. Podle 6 % nesou za krizi odpovědnost trhy, 18 % respondentů odpovědělo, že za ekonomickou situaci odpovídají všichni zúčastnění a jen 3 % se domnívají, že krize byla jen shodou náhodou.

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Zdroj: Podnikatel.cz

Jak vyplynulo z předběžných údajů Českého statistického úřad, které byly zveřejněny v únoru letošního roku, česká ekonomika se z krize nevymanila ani ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009. Výsledky analytiky zklamaly, protože ti predikovali pro poslední kvartál mírný růst. Čtěte více: Navzdory recesi podniká už každý pátý Čech

Náš odhad i průměrný odhad trhu počítal s tím, že mezikvartální výsledek bude opět v plusu. Vývoj měsíčních dat, jako je zahraniční obchod a průmyslová výroba, naznačovaly lepší výsledek, komentoval únorové výsledky Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Výkon ekonomiky se v posledním kvartále meziročně snížil o 4,2 procenta. Meziměsíčně HDP klesl o šest desetin procenta. Za celý loňský rok poklesla česká ekonomika oproti roku 2008 o 4,3 pr­ocenta. Letos už čekáme mírný růst české ekonomiky kolem jednoho procenta, doplnil Brožka.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).