Hlavní navigace

Za krácení daní za 260 milionů korun až 10 let žaláře

25. 10. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nakupovali materiál od společnosti v jiném členském státě EU. Díky nastrčeným řetězcům vytvořili dojem, že nakupují v tuzemsku a poté uplatňovali odpočet DPH.

Za podvody na daních hrozí nejen vysoké pokuty, ale také odnětí svobody. V aktuálním případě, který byl odkryt Daňovou kobrou, si mohou jít aktéři sednout na pět až deset let.  

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, kteří jsou zařazení v pracovním týmu Daňová Kobra, na začátku měsíce října 2018 vydali usnesení o zahájení trestního stíhání proti osmi osobám. Jedná se o pět cizích státních příslušníků a tři Čechy. 

O dalších nekalých praktikách, kterými podvodníci získávají peníze od státu, jsme psali v článku Snažili se na státu vylákat tzv. vratku DPH. Přijít mohl až o 52 milionů korun

Trestní stíhání je proti nim zahájeno pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (dle § 240 odst. 1, odst. 2 písm. a odst. 3 trestního zákoníku, spáchaného ve spolupachatelství dle § 23 trestního zákoníku).

Došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících ve vytvořeném systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností, popisuje Petr Habáň, mluvčí Generální finanční ředitelství.

Jak podvod na daních probíhal?

Osoby měly nakupovat materiál s obsahem drahých kovů od společnosti v jiném členském státě EU. Pomocí nastrčených řetězců byl vytvořen dojem, že k nákupům docházelo v tuzemsku a následně měl být z takto pořízeného zboží uplatňován odpočet DPH, přestože na něj osoby neměly nárok.

Způsobená škoda činí 260 milionů Kč. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem osobám trest odnětí svobody od pěti do deseti let. 

Psali jsme dříve: Daňová Kobra zachránila přes 7,5 miliard korun, pochlubil se Babiš

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).