Hlavní navigace

Letní kina se potýkají s bídnou návštěvností. Koronavirus za to ale nemůže

21. 7. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc, podle licence: Rights Managed
Letní kina jsou (jak jejich název napovídá) s létem nedílně spjata. Letos však hlásí rekordně nízkou návštěvnost. Koronavirus přitom za poklesem nestojí.

Hlavním problémem letních kin je letos hlavně slabá nabídka filmů a počasí. A to mnohem větší než nějaká speciální opatření, jako je dezinfekce. Ty nebyl problém zavést do provozu. 

Nikdo nevěděl, co bude

Nouzový stav letní kina ovlivnil v tom, že do poslední chvíle nevěděli, jak to všechno bude. Opatření se měnila každý den. Ještě na konci května jsme byli smíření s tím, že letos vůbec neotevřeme, na začátku června už ale bylo vše jinak, popisuje Miroslav Lavička, jeden z provozovatelů Letního kina Černá v Pošumaví. Souhlasí s ním také Pavel OšlejšekLetního kina Mostkovice, který říká, že se situace začala postupně uvolňovat a s příchodem sezony pro ně nebylo žádné opatření nijak velkou překážkou. Počítal jsem spíše s větší návštěvností vzhledem k tomu, že tolik lidí necestuje do zahraničí a bude cestovat po Česku. Zatím se ale takové prognózy s vyšší návštěvností vůbec nepotvrdily, dodává. 

Vyšší zájem nezaznamenávají ani tuzemské kempy. Psali jsme o nich v článku Provozovatelé kempů: Hlídat lidi nelze, na to ani nemáme právo, nejsme policajti

Letním kině Špilberk nouzový stav ovlivnil plány, a to v kontextu plánovacích prací, poměrně razantně. Ve chvíli, kdy plánovali koncerty a další akce, se v podstatě celý trh zastavil a nikdo nevěděl, co bude a nebude. Nyní již vše běží v zaběhlých kolejích, ale určité „jizvy“ nouzového stavu tam bohužel stále jsou a nejspíše i do konce „sezony“ budou, podotýká Oldřich Vojáček.

Návštěvnost ovlivňují filmy i počasí

Jak zdůrazňuje Luděk Zyka letního kina v Sezimově Ústí, letní kino je hlavně o počasí a lidé do jejich letního kina zatím chodí a jsou spokojeni. Očekáváme běžnou návštěvnost. Záleží hlavně na filmech, které znova vstupují do premiér, některé se stále ruší nebo posouvají, doplňuje. Že se lidé navštěvovat aktivity typu letního kina nebojí, si myslí i Miroslav Lavička. Ten také zmiňuje, že hlavním důvodem nižší návštěvnosti je to, že chybí nové filmy. Největší lákadla za červen/červenec jsou pouze dva české filmy – 3Bobule a Bourák – a to je hrozně málo. Chybí nové zahraniční blockbustery, jako např. Mimoni nebo Top Gun, které byly přesunuty na podzim nebo na příští rok, vyjmenovává. 

V jejich kině bylo jasné už před začátkem sezóny, že návštěvnost nebude běžná. K 11. červenci mají nižší návštěvnost o více než 50 % oproti minulému roku. V Letním kině Špilberk je zatím návštěvnost poměrně dost pod „standardem“. Na vině není strach, ale hlavně počasí. Jak říká Pavel Ošlejšek, letní kino – to je o krásném teplém večeru pod hvězdami. Bohužel dosavadní deštivý stav vypovídá o tom že u 80 % představení bylo špatné počasí a tím i slabá návštěvnost, shrnuje. 

Počasí má vliv i na provoz koupališť: Jak to bude v létě fungovat na koupalištích? Zeptali jsme se provozovatelů

Nařízení už jsou passé 

Omezení byla jasně daná z nařízení pro kina: ze začátku mezi ně patřily desinfekce, roušky, odstup od sebe, volná sedadla a řady a nesměl se prodávat bufet. Nyní se už nařízení zmírnilo a vše se pomalu vrací k normálu, dodává Luděk Zyka. Letní kina tak, co se týče omezování počtu návštěvníků, fungují bez omezení. Například Letní kino Mostkovice má kapacitu 1100 míst, takže při dnešní dobré návštěvnosti je to cca 60 % obsaditelnosti a při tomto stavu má každý divák dostatečný prostor, pokud jej chce mít. 

Podobně v Černé v Pošumaví je kapacita letního kina kolem 400 až 450 a takový počet se v kině sejde opravdu jen na nové zahraniční blockbustery. Co se týče rozestupů, tak to je čistě na samotných návštěvnících, je totiž prakticky nemožné hlídat rozestupy v kině, divadle nebo na koncertu, dodává Miroslav Lavička.

Dezinfekci provozovatelé zachovali

V letním kině v Sezimově Ústí už žádná speciální opatření nechystají. Podle Luďka Zyky diváci, kteří přichází do letního kina, si hlavně chtějí užít film. Výhodou letního kina je, že sedíte venku. V Letním kině Černá v Pošumaví mají od zahájení provozu v kině rozvěšené informační tabule, mají všude dezinfekce a lidé si tam většinou sedají s dostatečnými rozestupy (kromě rodin a přátel). Zajistili jsme pro potřeby diváků dezinfekci, provádíme dezinfekci všech uzavřených míst (WC) a jinak nic speciálního nechystáme, popisuje Pavel Ošlejšek. Dezinfekce je v podstatě to jediné, co zachovali i přes rozvolnění všech zákazů, také v Letním kině Špilberk. Je tam dostupná na toaletách, u vstupu i na baru, tak aby si každý mohl v případě zájmu vydezinfikovat ruce.

Pro Pavla Ošlejška je letní kino spíše zábavou a nostalgií. Na letním kině vyrostl od dětství, s letním kinem je spojený celý jeho život, a tak si vůbec s manželkou nedovede představit jiný letní večer než v kině. Přestáli díky podpoře reklamních partnerů, obci Mostkovice a také hlavně díky přízni diváků i horší časy a věří, že ustojí i tyto. Pro nás je důležité, pokud se u nás diváci cítí dobře, a když vidím na jejich tváří úsměv a pohodu při odchodu z kina. To je našim cílem umožnit lidem prožití krásného letního večera pod hvězdami u hezkého filmu, uzavírá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).