Hlavní navigace

Za snížení daně fiktivními fakturami můžete jít „sedět“

17. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Konec roku se blíží a obchodníci hledají cesty, jak optimalizovat daň. Sáhnout po těch nelegálních se může prodražit. V nejhorším případě vás pošlou za mříže.

Jak zvýšit náklady, a snížit tak daně? Otázka, kterou si klade každý obchodník před koncem roku. Možností je celá řada. Ať už legálních, ale bohužel i těch nelegálních. V poslední době se objevují společnosti, které nabízí snížení daně firem tím, že poskytují nákup fiktivních faktur. Právě tato cesta se však může stát pro obchodníka spíše cestou do pekel. Od určité výše se totiž může jednat o trestný čin.

Čtěte také: Chystáte se na daňovou optimalizaci? Čtěte, na co si dát pozor

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Snížit daně nelegální cestou vás může poslat do vězení.

Daňovou optimalizací se často ke konci roku zabývají hlavně malé firmy, a také řemeslníci, kteří si tím nemají čas lámat hlavu v průběhu. Zatímco velké společnosti řeší daňovou zátěž průběžně, malé firmy se o daně začnou zajímat až na konci roku, případně až v době, kdy se zpracovává daňové přiznání, potvrzuje Vlastimil Sojka z daňové společnosti KODAP.

Čtěte také: Berňáky půjdou po firmách ještě víc. Jistotu už nemáte ani v Praze

Je to vlastně velice snadné, ale na druhou stranu velice riskantní. Podvodné firmy nabízejí faktury za různé obskurní služby, které by po proúčtování skýtaly nárok na odpočet DPH a snížení daňového základu.

Snížit daň fiktivními fakturami vás může poslat za mříže

Snižování daně fiktivními fakturami jakožto nelegální daňová optimalizace může být od určité částky trestným činem, za který hrozí až 12 let vězení. To v tom nejhorším případě. Mnohem častěji se však stává, že firmu či živnostníka navštíví finanční úřad, který po odhalení manipulace s náklady vyměří dodatečnou daň a k tomu samozřejmě pokutu a úrok z prodlení. Penalizace činí 20 procent z doměřené částky, úrok z prodlení je navázán na reposazbu ČNB. V současné době jde o sazbu více než 14 procent ročně, vysvětluje Sojka.

O tom, jak se nelegální snižování daně může nevyplatit, jsme na serveru Podnikatel.cz psali zde: Příběhy z daňových kontrol: podvodníci i úřednická šikana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).