Hlavní navigace

Zápis do obchodního rejstříku zdraží

16. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé si zřejmě od léta připlatí za zápis do obchodního rejstříku, příslušnou novelu schválila minulý týden poslanecká sněmovna. Zatímco v současnosti stojí zápis 5000 korun, nově by se mělo hradit 12 000 korun za akciovou společnost a 6000 korun za ostatní typy firem. Ruku v ruce s tím se též zvýší poplatek za změny či doplnění zápisu na 2000 korun, doposud se platí 1000 korun.

Na druhou stranu se má zrušit poplatek za výmaz podnikatele z rejstříku, který nyní stojí 3000 korun. Celá tato poplatková agenda bránila čistotě obchodního rejstříku a vymáhání tohoto soudního poplatku nadměrně zatěžovalo soudy, neboť navrhovatelé ve většině případů nemají žádné nebo jen minimální finanční prostředky, uvedli předkladatelé v důvodové zprávě.

Novela nyní míří do Senátu. Pokud ji schválí i horní komora parlamentu, nabude účinnosti po dvou měsících od vyhlášení. Podnikatelé tak mohou s vyššími poplatky počítat už od letošního léta.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).