Hlavní navigace

Za zrušení stravenek maximálně 250 korun měsíčně

22. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Až devadesát procent firem je pro zachování stávajícího systému závodního stravování a stravenek. V souvislosti s plánovaným zavedením zaměstnaneckého paušálu vzrostou dle respondentů provozní náklady přibližně o dvacet procent. To vyplynulo z výzkumu společnosti Factum Invenio.

Připravovaná novela zákona o daních z příjmů předpokládá zrušení systému stravenek a zavedení tzv. zaměstnaneckého paušálu, tj. daňově uznatelného odpočtu, který zaměstnancům přinese daňovou úsporu maximálně 3000 Kč ročně, 250 Kč měsíčně. Firmy provozující jídelny se logicky obávají tlaku na zvýšení mezd ze strany zaměstnanců, kteří rozdíl mezi stravenkami a paušálem pocítí v největší míře.

Zaměstnanecký paušál postrádá pro zaměstnavatele smysl, neboť neplní roli zaměstnaneckého benefitu –nemotivuje zaměstnance k pravidelnému stravování, nevytváří vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a neodlišuje zaměstnavatele na trhu práce, sděluje Pavel Dušek, prezident Unie zaměstnavatel­ských svazů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).