Hlavní navigace

Začaly platit první novinky v oblasti nájemného

25. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od dnešního dne platí část novely občanského zákoníku, která zavádí novinky v oblasti nájemného. Konkrétně se jedná o nová pravidla pro dosažení změny nájemného. Jestliže se nájemník s pronajímatelem nedohodnou na nové výši nájemného, po uplynutí 3 měsíců od neúspěšného pokusu o dohodu se může kterýkoli z nich obrátit na soud s návrhem na určení nájemného obvyklého. Vyrovnání rozdílu se pak vztáhne zpětně ke dni podání návrhu soudu.

V tomto případě jde o odstranění omezení svobodného nakládání se svým majetkem na jedné straně a svobody odmítnutí nereálného cenového návrhu na straně druhé, komentoval schválení novely ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Ministerstvo rovněž v únoru zveřejnilo první část Mapy nájemného, která má pomoci při vyjednávání o tržní ceně nájemného. V současné době jsou zveřejněny údaje za 134 obcí, což odpovídá 21 % z celkového počtu 639 určených obcí. Další obce budou do systému zařazovány v průběhu letošního roku.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).