Hlavní navigace

Začátek roku hlásí rekord. Počet firem poprvé v historii ČR přesáhl půl milionu

21. 3. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
V lednu tohoto roku vzniklo více než 3 tisíce nových obchodních společností. Poprvé v historii Česka tak byla překročena hranice 500 tisíc společností.

Nejvíce nových obchodních společností vzniklo v Praze, následuje kraj Jihomoravský a Moravskoslezský. Nejméně pak například na Vysočině.

Za první měsíc nového roku přibylo v České republice přesně 3 024 obchodních společností. Naopak za stejné období jich 1044 zaniklo. I přes zánik vysokého počtu firem se výsledná cifra přehoupla přes půl milionu. Což je rekordní počet v celkové historii České republiky.

Mohlo by vás zaujmout: Firmy za korunu táhnou, ale podnikatelé dál sází na ty za statisíce. Víme proč

Již ve druhé polovině loňského roku jsme odhadovali, že počet obchodních společností přesáhne hranici půl milionu v letošním prvním čtvrtletí. To, že se tak stalo už během ledna, je jenom dalším potvrzením dlouhodobých trendů: ekonomice se stále daří a obliba podnikání skrze obchodní společnosti je mezi lidmi stále vysoká, popisuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

Vedou technické činnosti a oblast nemovitostí

Odvětvími, ve kterých vznikalo nejvíce obchodních společností, jsou profesní, vědecké a technické činnosti, dále se daří v oblasti nemovitostí a také obchodu. Naopak nejmenší zájem eviduje oblast dopravy a ubytování a stravování. 

Psali jsme: Kdyby nebylo žen, stane se z českých živnostníků ohrožený druh

Přibylo také fyzických osob

Stejně jako se narostl počet obchodních společností, začátek roku byl pozitivní i pro nárůst počtu fyzických osob. Do byznysu se pustilo 6480 podnikatelů. Naopak svou činnost ukončilo 4,5 tisíce podnikatelů.

Počet nově založených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby byl v lednu druhý nejvyšší od října 2012, tedy za více než pět let. Podobně vysoký byl i čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů, u kterého jsme zaznamenali třetí nejvyšší úroveň za posledních pět let, uvádí Věra Kameníčková.

školení účto leden 23 Kučerová

Co se nejvyššího počtu nově začínajících podnikatelů týká, nejvíce fyzických osob začalo v lednu podnikat v Praze, poté ve Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji kraj . Nejméně naopak na Karlovarsku, Liberecku a v Pardubickém kraji. 

Odvětví, která vedou, se nijak zvlášť neliší od obchodních společností. Fyzické osoby začínaly s podnikáním nejčastěji v profesních, vědeckých a technických činnostech, v obchodu, ale také ve zpracovatelském průmyslu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).