Hlavní navigace

Začínající makléři mohou zatím realitní činnost vykonávat jako volnou živnost

22. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prezident republiky podepsal novelu zákona o realitním zprostředkování. Ta prodlouží dobu pro prokázání odbornosti realitního makléře nutné pro další podnikání.

Zákon o realitním zprostředkování je účinný od března tohoto roku, ale kvůli současné pandemii došlo k novele v bodě prokázání odborné způsobilosti.

Podrobnosti o zákoně najdete v článku Realitní zákon si „posvítí“ na realiťáky a ochrání klienty 

Certifikát o složení zkoušky profesní kvalifikace v současné situaci kvůli omezení pohybu osob a shromažďování, kdy je konání všech zkoušek aktuálně pozastaveno, nebude možné získat v původním termínu. Několik set realitních zprostředkovatelů by tak nemohlo po 3. září svoji živnost provozovat, protože nebudou splňovat podmínku odbornosti, i když o to budou sebevíce usilovat.

Navíc by byl také znemožněn přechod makléřů mezi firmami a nábor nových, protože absolvování zkoušky je pro tento druh začínajících podnikatelů téměř jediným možným způsobem prokázání kvalifikace. 

Splnění této podmínky bude pro dosavadní makléře posunuto z 3. září 2020 na 3. března 2021. Také zcela začínající podnikatelé bez praxe budou mít zvláštní toleranční lhůtu, a to půl roku od účinnosti přijaté novely, tedy již od tohoto měsíce, upřesňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).