Hlavní navigace

Žádné 3 dny, senát chce, aby obchody měly zavřeno během 7 svátků

31. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Senát pozměnil zákon o omezení otevírací doby obchodů. Zavřeno má být nakonec během 7 svátků, jak bylo původně navrhováno.

Poslanecká sněmovna opět projedná zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Senát totiž normu neschválil a navrhuje, aby obchody měly zavřeno o 7 svátcích.

Čtěte také: Zavřeno má být nakonec jen během 3 svátků, čekají se však senátní úpravy

Návrat k první variantě

Obchody nakonec asi budou muset mít zavřeno o 7 svátcích, jak bylo původně navrhováno. Po dlouhosáhlých debatách a opakovaných hlasováních sice poslanecká sněmovna v půlce dubna schválila omezení otevírací doby obchodů, oproti původnímu návrhu však v jiném znění. Podle schváleného znění by obchody musely mít zavřeno jen ve třech dnech: 1. ledna, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak musely mít zavřeno od 14 hodin.

Senát ale podle předpokladů zákon v této podobě neschválil a normu poslancům vrátil v původním znění. Jestliže poslanci návrh senátu podpoří, budou muset obchody zůstat zavřené na Nový rok, během Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak mohly mít otevřeno jen do 12 hodin.

Zákon ovšem současně stanovuje výjimky. Omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Zákon skončí u ústavního soudu

Zákon se nicméně nezamlouvá podnikatelům. Podle Hospodářské komory ČR jde návrh nejen proti obchodníkům, ale i proti samotným občanům – zákazníkům a jejich zájmům. Proti návrhu zákona se staví rovněž další podnikatelská sdružení, jako například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Nezáleží na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne nebo jeden den. Nařizováním kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat, nejenže jdou poslanci proti trendům v Evropě, zákon neustojí ani argument podpory sladění pracovního a rodinného života, protože selektivně budou uzavřené jen kamenné prodejny, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, uvedl již dříve prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

HK ČR proto zahájí konzultace s poslanci, kteří hlasovali proti návrhu, aby argumenty podnikatelské veřejnosti prověřili a případně se obrátili na Ústavní soud ČR ohledně přezkoumání možných prvků diskriminace, na které Hospodářská komora ČR v průběhu celého legislativního procesu upozorňovala.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).