Hlavní navigace

Žádosti do nových Covid programů budou moci podnikatelé podávat od dubna

18. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Se začátkem dubna budou moci podnikatelé podávat žádosti o kompenzace z nových Covid programů. O které jde?

Systém kompenzací pro podnikatele, které mají pomoci překlenout tuto nepříznivou dobu, kdy kvůli vládním restrikcím nemohou plně nebo zcela vykonávat svou činnost, se změní.

Podpora by se nově měla dle představ vlády skládat z:

  1. nového kompenzačního bonusu ve výši 1000 Kč,
  2. podpory náhrad mezd prostřednictvím programu Antivirus,
  3. podpory zaměstnavatelům, která bude poskytována na základě počtu zaměstnanců, a to 500 Kč za jednoho zaměstnance (i za spolupracující osobu OSVČ) a den anebo ve výši 60 % nepokrytých nákladů. Současně bude muset být splněna podmínka poklesu tržeb.

Ruku v ruce s tím by však měly skončit specializované COVID programy, jako jsou COVID – Ubytování, COVID – Nájemné nebo COVID – Sport.

Kromě podpory na základě počtu zaměstnanců půjde o program, ve kterém se budou prostředky vyplácet na základě úhrady nákladů. Nový kompenzační program se jmenuje Covid Nepokryté náklady a má podnikatelům, jejichž obrat kvůli pandemii koronaviru poklesl během rozhodného období o 40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, pomoci s úhradou části fixních nákladů, které nejsou pokryty příjmy. Výše podpory byla ministerstvem navržena na úrovni 60 % nepokrytých fixních nákladů, přičemž strop pro podporu bude 40 milionů korun na jednu výzvu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že žádosti budou podnikatelé moci podávat od dubna. Zároveň připravilo leták s informacemi o obou programech.

Psali jsme: Dokdy lze žádat o kompenzační bonus a Covid programy pro firmy a OSVČ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).