Hlavní navigace

Žádosti o ošetřovné jsou plné chyb. Zaměstnanci tak musí na peníze čekat

8. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení začala vyplácet prodloužené ošetřovné. Zaměstnavatelé však v žádostech často chybují a vyplácení to komplikuje.

Česká správa sociálního zabezpečení apeluje na všechny zaměstnavatele, aby vyplňování tiskopisů pro ošetřovné věnovali maximální pozornost. Častými chybami mohou dopomoci tomu, aby se jejich zaměstnanci zbytečně dostávali do složité finanční situace.

Jak uvádí úřad, z dosud doručených tiskopisů je totiž patrné, že obsahují řadu chyb a nekompletních údajů. Pokud budou zaměstnavatelé zasílat tiskopisy neúplné či chybně vyplněné, musí vše podstatné dořešit zaměstnanci okresních správ sociálního zabezpečení a vyplácení dávek se tak zbytečně zpožďuje. Přibývá pak práce především zaměstnavatelům, kterým jsou doklady vraceny k doplnění.

Čtěte také: Během pobírání ošetřovného ukončila pracovní poměr. Má stále nárok na dávku?

Nejčastější chyby zaměstnavatelů 

  • Zaměstnavatel vůbec nevyplní nebo vyplní neúplně záznamy zaměstnavatele na k tomu určených částech tiskopisů pro ošetřovné. 
  • Zaměstnavatel řádně nevyplní údaje o dnech, ve kterých měl pojištěnec v průběhu měsíce, za který je o ošetřovné žádáno, vykonávat práci. Nárok na ošetřovné totiž pojištěnci nevzniká, pokud by mělo být ošetřovné vypláceno pouze za dny pracovního klidu. 
  • Zaměstnavatel řádně nevyplní údaje o dnech, ve kterých pojištěnec v průběhu měsíce, za který je o ošetřovné žádáno, pracoval. Za tyto dny se kromě skutečně odpracovaných dnů považují také dny, kdy pojištěnec čerpal dovolenou, nebo mu náležela náhrady mzdy z jiného důvodu. 
  • Zaměstnavatel pošle podklady elektronicky nezaručeným způsobem. Zaměstnavatel musí podklady odeslat elektronicky na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení buď datovou schránkou, nebo s uznávaným elektronickým podpisem.

Zaměstnavatele proto žádáme, aby se podrobně seznámili s informacemi a pokyny ohledně vyplňování příslušných tiskopisů pro ošetřovné včetně vzorově vyplněných tiskopisů, které jsou dostupné na www.cssz.cz, a až poté začali tyto tiskopisy vyplňovat, kontrolovat a postupovat OSSZ, apeluje ČSSZ. 

Čtěte také: Ošetřovné pro zaměstnance, nebo překážka s náhradou mzdy?

Žadatelé o dávku se mylně domnívají, že pokud žádost předají OSSZ sami, celý proces se urychlí. Je to však mylná domněnka. Naopak se věc zkomplikuje a může dojít ke zpoždění. Tiskopisy je nezbytně nutné nejprve předat zaměstnavateli, ten je doplní a sám následně bezodkladně zašle OSSZ, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení. 

Čtěte více: O ošetřovné pro OSVČ půjde žádat od 1. dubna, nebude však pro všechny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).