Hlavní navigace

Zádrhel pro penzijní společnosti, druhý pilíř Čechy zatím neláká

Autor: 329515
Redakce

Penzijní společnosti očekávají, že do konce června vstoupí do druhého pilíře půl milionu Čechů. Důchodové spoření si však zatím sjednalo jen 22 tisíc lidí.

Doba čtení: 2 minuty

Penzijní společnosti budou mít co dělat, aby do konce června naplnily své prognózy o vstupu půl milionu lidí do druhého pilíře. V únoru se sice počet Čechů v druhém pilíři ztrojnásobil, kdy k 4624 klientům z ledna přibylo dalších 8880, v březnu však zůstal přírůstek na únorové úrovni. V předchozím měsíci si důchodové spoření zařídilo 8871 klientů. Údaje vyplývají ze statistik Asociace penzijních fondů.

Čtěte také: Vyplatí se OSVČ vstup do druhého pilíře? Spočítali jsme za vás

Už prodeje z průběhu měsíce ukazovaly, že na konci března se bude počet klientů ve II. pilíři pohybovat mezi 20 a 25 tisíci, komentoval výsledky prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda. Nejvíce klientů má v současnosti Penzjiní společnost České pojišťovny, která registruje přes 13 tísíc smluv. Raiffeisen penzijní společnost získala, KB Penzijní společnost a Penzijní společnost České spořitelny pak mají přes 2000 klientů. Nejméně klientů zatím evidují Allianz penzijní společnost a ČSOB Penzijní společnost.

Největší nárůst klientů však společnosti očekávají v květnu a červnu. V polovině roku totiž vyprší lhůta pro vstup do druhého pilíře lidem starším 35 let. V 53 % případů uzavírají smlouvy muži a skoro 60 % klientů je mladších 39 let. Největší zájem je zatím o dynamické spoření, kam vstoupilo 59 % klientů, doplnil Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Podnikatel_tip_nejvetsi server

Čtěte také: Nevěřte pověrám o druhém důchodovém pilíři

Jak funguje druhý pilíř

Na důchodové pojištění jde 28 % stržených z vyměřovacího základu mzdy. Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, zůstane mu 25 % do průběžného systému (1. pilíře) a 3 % se přesunou do 2. pilíře. K tomu ale musí účastník ještě přispořit 2 % ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění (celkem tedy nasměřuje do 2. pilíře 5 procent z vyměřovacího základu mzdy). Lidé starší 35 let mohou do druhého pilíře vstoupit jen do konce června 2013.

Manuál od Finanční správy

Kdo uvažuje o tom, že by si zařídil důchodové spoření, může využít manuál, který pro zájemce zveřejnila na webu před několika dny Finanční správa. Manuál radí, jak postupovat při registraci smlouvy o důchodovém spoření a přináší praktické rady pro zájemce, i pro ty, kteří si již důchodové spoření uzavřeli.