Hlavní navigace

Zádrhel pro penzijní společnosti, druhý pilíř Čechy zatím neláká

4. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Penzijní společnosti očekávají, že do konce června vstoupí do druhého pilíře půl milionu Čechů. Důchodové spoření si však zatím sjednalo jen 22 tisíc lidí.

Penzijní společnosti budou mít co dělat, aby do konce června naplnily své prognózy o vstupu půl milionu lidí do druhého pilíře. V únoru se sice počet Čechů v druhém pilíři ztrojnásobil, kdy k 4624 klientům z ledna přibylo dalších 8880, v březnu však zůstal přírůstek na únorové úrovni. V předchozím měsíci si důchodové spoření zařídilo 8871 klientů. Údaje vyplývají ze statistik Asociace penzijních fondů.

Čtěte také: Vyplatí se OSVČ vstup do druhého pilíře? Spočítali jsme za vás

Už prodeje z průběhu měsíce ukazovaly, že na konci března se bude počet klientů ve II. pilíři pohybovat mezi 20 a 25 tisíci, komentoval výsledky prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda. Nejvíce klientů má v současnosti Penzjiní společnost České pojišťovny, která registruje přes 13 tísíc smluv. Raiffeisen penzijní společnost získala, KB Penzijní společnost a Penzijní společnost České spořitelny pak mají přes 2000 klientů. Nejméně klientů zatím evidují Allianz penzijní společnost a ČSOB Penzijní společnost.

Největší nárůst klientů však společnosti očekávají v květnu a červnu. V polovině roku totiž vyprší lhůta pro vstup do druhého pilíře lidem starším 35 let. V 53 % případů uzavírají smlouvy muži a skoro 60 % klientů je mladších 39 let. Největší zájem je zatím o dynamické spoření, kam vstoupilo 59 % klientů, doplnil Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Čtěte také: Nevěřte pověrám o druhém důchodovém pilíři

Jak funguje druhý pilíř

Na důchodové pojištění jde 28 % stržených z vyměřovacího základu mzdy. Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, zůstane mu 25 % do průběžného systému (1. pilíře) a 3 % se přesunou do 2. pilíře. K tomu ale musí účastník ještě přispořit 2 % ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění (celkem tedy nasměřuje do 2. pilíře 5 procent z vyměřovacího základu mzdy). Lidé starší 35 let mohou do druhého pilíře vstoupit jen do konce června 2013.

Manuál od Finanční správy

Kdo uvažuje o tom, že by si zařídil důchodové spoření, může využít manuál, který pro zájemce zveřejnila na webu před několika dny Finanční správa. Manuál radí, jak postupovat při registraci smlouvy o důchodovém spoření a přináší praktické rady pro zájemce, i pro ty, kteří si již důchodové spoření uzavřeli.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).