Hlavní navigace

Zahraniční obchod má našlápnuto k rekordnímu přebytku

7. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V přebytku 14,5 miliardy korun skončil v listopadu 2009 zahraniční obchod České republiky. Zatímco dovoz byl meziročně nižší o osm procent, vývoz po 12 měsících poklesu stagnoval. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Ten doplnil, že ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhla obchodní bilance nejvyšších hodnot.

Je to příznivá zpráva a to i přesto, že náš odhad byl o něco vyšší: 16,6 mld. Kč. Vývoz, přestože se očekával pokles, se už vrátil na loňskou úroveň a přerušil tak 13měsíční pokles. Dovoz stále klesá a i letos zůstane slabý, doplnila k tomu Helena Horská z Raiffeisenbank. Jako pozitivní zprávu to ostatně označil i náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka: Po dlouhých dvanácti měsících se pokles vývozu zastavil. To je velmi dobrá zpráva pro exportéry, jakkoli si uvědomuji, že meziroční porovnání je ovlivněno nízkou srovnávací základnou z předchozího roku.

Ke zlepšení bilance podle České spořitelny došlo skoro ve všech zbožových třídách. Nejvíce pak v obchodě se stroji a dopravními prostředky, ale i v segmentu minerálních paliv, upřesnil Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Ten upřesnil, že i v roce 2010 by obchodní bilance měla zůstat v přebytku. V roce 2010 čekáme další kladný výsledek (okolo 110 miliard korun, necelá 3 % HDP), nový rekord už ale nejspíš nepadne, uvedla Horská z Raiffeisenbank.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).