Hlavní navigace

Zahraniční obchod opět ukrojil ze svého přebytku. Ekonomové jen hádají, jak dopadne celý rok

6. 4. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zahraniční obchod v únoru opět klesal. I když skončil 8,7 miliardy korun v přebytku, meziročně měl o 4,3 miliardy horší výsledek. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Vývoz se meziročně snížil o 22,2 procenta a dovoz o 21,5 procenta. Pokles zahraničního obchodu trvá je v posledních dvou měsících více než dvacetiprocentní a vyhlídky na celý rok jsou jen střílečkou na prázdný terč ekonomů.

Ti ostatně přestřelili i čísla za únor. Zahraniční obchod totiž v únoru vykázal vyšší přebytek, než kolik očekávali. Analytici nejsou jednotní ani v číslech za celý rok. Průmysl zůstane slabý až do obnovení poptávky ze zahraničí (zejména Německo), za celý rok čekáme přebytek cca 30 miliard korun, říká analytik České spořitelny Martin Lobotka. Pozitivněji na zahraniční obchod nahlíží hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš: Pokud nás ke konci roku nezasáhne druhá vlna globální krize, věřím, že by zahraniční obchod za celý rok mohl vykázat přebytek okolo 90 mld. korun. Oběma odhadům však odporuje analýza Raiffeisenbank. Ta predikuje pro tento rok dokonce schodek, do kterého se tak zahraniční obchod dostane poprvé od roku 2004. Zahraniční obchod by měl skončit v mírném deficitu (naše očekávání: –15 miliard korun). Tento odhad je součástí našeho nového makroekonomického výhledu, v němž očekáváme pro letošek propad HDP o 2,6 % a průmyslové výroby o 12 %, doplňuje hlavní ekonom banky Pavel Mertlík.

MM_socky3

A toho se právě nejvíce bojí podnikatelé, kteří si stále sílící pokles dobře uvědomují. Podle nich není situace ani v dubnu příliš růžová a kopíruje tak únorová čísla. Jediným pozitivem je alespoň oživení v automobilovém sektoru. Je důležité, aby stát přistoupil k rychlému schválení reformních kroků na ozdravení ekonomiky a navýšení státních investic například do výstavby dopravní infrastruktury a alespoň trochu tak pomohl nahradit chybějících zakázky tuzemským firmám, které pro mnoho z nich představují existenční riziko, komentoval výsledky zahraničního obchodu prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Se státem se ostatně podnikatelé shodnou v jediném. Zavedení šrotovného v okolních státech se začíná odrážet pozitivně v poptávce po nových automobilech. A reálně se v bilanci zahraničního obchodu plně projeví v dalších měsících. Už nyní ale registrace nových vozů Škody Auto v celé Unii vzrostla oproti lednu o 8400 vozů, upozorňuje ředitel Odboru ekonomických analýz MPO Jaroslav Vomastek.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).