Hlavní navigace

Zahraničnímu obchodu se daří, skončil opět v přebytku

6. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V přebytku 12,2 miliard korun skončil v lednu zahraniční obchod. V meziročním porovnání je to dvě a půl miliardy korun více. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Na vysokých číslech měl vliv především přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Podle předběžných údajů vzrostl v lednu meziročně v běžných cenách vývoz o 11 procent a dovoz o 10,3 procenta. V důsledku posílení koruny vůči euru a zejména k dolaru rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a na dolary než v korunách, uvedl ČSÚ.

V důsledku posílení koruny vůči euru a zejména k dolaru rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a na než v korunách. Otázkou pro tento rok v souvislosti s obchodní bilancí zůstává koruna a to, nakolik zpomalí Evropská unie. Obchodní bilance může být tento rok sledovanějším údajem právě kvůli náznakům toho, jestli se zpomalování v EU promítá i do české ekonomiky. Pro celý rok čekáme mírně horší bilanci v porovnání s rokem 2007 – cca. 75 mld. CZK, a to zejména kvůli již uvedeným skutečnostem, řekl Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).